Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej

Data i imieniny

Dziś jest: czwartek, 28 stycznia 2021
Imieniny: Tomasza, Juliana

Ułatwienia dostępu

Odnośniki

Intranet - Logowanie
:
:

Banery

 • Szczepienie przeciwko COVID-19
 • Elektroniczna Skrzynka Podawcza
 • Termomodernizacja Kompleksu Budynków Szpitala Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej
 • Unia Europejska - informacje o projektach realizowanych przy współudziale środków unijnych
 • Program Operacyjny Kapitał Ludzki
 • Geoportal
 • Regionalny System Ostrzegania

Promobox

Banery

 • Informacje w związku z koronawirusem

Nawigacja

Treść strony

Zasady udostępniania wody wodociągowej w placówkach szkolno-wychowawczych 

Zasady udostępniania wody wodociągowej w placówkach szkolno-wychowawczych.

Bezpieczne formy i zalecenia higieniczno-sanitarne.

 • -

 

Poznaj Grzyby- unikniesz zatrucia 

Poznaj Grzyby- unikniesz zatrucia

 

         W dniach  25 i 30 września na targowisku „Rawiak” i w Galerii Handlowej RAWA- MODE w Rawie Mazowieckiej, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rawie Mazowieckiej zorganizowała wystawę grzybów. Zaprezentowano 22 atrapy grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących.

Celem wystawy, było zapoznanie społeczeństwa z tematyką profilaktyki zatruć grzybami, cechami identyfikującymi najważniejsze grzyby jadalne i podobne do nich, często z nimi mylone, grzyby trujące. 

 

 • -
 • -
 • -

 

 • -

Informacja

Informujemy, że w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej istnieje możliwość uzyskania atestu na grzyby świeże w od 28 września 2015 r. od poniedziałku do piątku  w  godzinach 730- 900 ,  1400 – 1500.

Atest można uzyskać nieodpłatnie.


 

 Bezpiecznie i zdrowo podczas wakacji

 

W dniu 23 lipca 2015 roku , uczestnicy Obozu Sportowego zlokalizowanego w Hotelu Tatar w Rawie Mazowieckiej, wzięli udział w spotkaniu z pracownikiem PSSE w Rawie Mazowieckiej . Uczestnikom obozu przedstawiono informację na temat zagrożeń związanych z używaniem dopalaczy, narkotyków, palenia tytoniu. Poruszono również tematy związane ze zdrowym stylem życia (odżywianie, higiena osobista)

 • -

 

 • -

STOP DOPALACZOM!

„Dopalacze”. Terminem tym potocznie określa się grupę różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym lub faktycznym działaniu psychoaktywnym. Występują pod wieloma postaciami i często opatrzone są niewinnymi nazwami. Stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia.

 

Zachęcamy do zapoznania się z  Ulotką dla rodziców dotyczącą problemu „dopalaczy”, opracowaną przez GIS.

Więcej informacji o środkach zastępczych na stronie GIS.


 

 • -

Uwaga na barszcz Sosnowskiego

 

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel) to roślina niebezpieczna. Kontakt z nią powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, niegojące się rany i długo niezanikające blizny. Oprócz poparzeń skórnych, związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą również wywoływać: podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i alergików.

więcej informacji


 

 • -
 • -

Zapraszamy do odwiedzin Serwisu Kąpieliskowego prowadzonego przez Główny Inspektorat Sanitarny

http://sk.gis.gov.pl


 

 • -

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi
zaprasza
na VIII wykład z cyklu „Spotkania ze Zdrowiem”


„Plan na lato: wakacje zdrowe i bezpieczne”
Wykład odbędzie się w dniu


16 czerwca 2015 r., o godz. 12.00


w auli Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi,
przy ul. Wodnej 40.


– WSTĘP WOLNY –


W związku z ograniczoną liczbą miejsc, prosimy o zgłoszenie uczestnictwa:
nr tel.: 42 25 36 301 lub e-mail: redakcja@pis.lodz.pl


 

Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu

W dniu 31.05.2015 roku odbył się po raz czwarty Bialski   Dzień Profilaktyki , gdzie PSSE w Rawie Mazowieckiej  zorganizowała akcję prozdrowotną pod hasłem – „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”. Akcja miała na celu zwiększenie wiedzy na temat skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych w tym dymu tytoniowego. Skierowana była głównie do kobiet w wieku prokreacyjnym, ciężarnych oraz ich bliskich. Zainteresowani mogli dokonać pomiaru zawartości tlenku węgla w  wydychanym powietrzu. Były też quizy dla dzieci i mam.

 • -
 • -
 • -

 

Światowy Dzień bez Tytoniu

 

W dniu 23.05.2015 roku z okazji Dni Rawy,  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rawie Mazowieckiej uruchomiała swoje stoisko edukacyjno – informacyjne.  W ramach którego zachęcano do prowadzenia zdrowego stylu życia, wolnego od nałogu tytoniowego. Zainteresowani mogli dokonać pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi.

Celem podjętych działań było uświadomienie społeczności lokalnej szkodliwego wpływu czynnego i biernego palenia na zdrowie oraz zachęcenie osób palących do zerwania z nałogiem. 

 • -
 • -

 

 • -

    Światowy Dzień bez Tytoniu 2015 rok

Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi

To hasło tegorocznego Światowego Dnia bez tytoniu, obchodzonego 31 maja od 1988 roku. Światowa organizacja Zdrowia (WHO)

Służy ono uwrażliwieniu społeczeństwa na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych konsekwencji tego zjawiska, które stanowi zagrożenie dla podstawowego celu Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu, jakim jest zmniejszenie konsumpcji wyrobów tytoniowych.


 

 • -

PROGRAM WHO ELIMINACJI ODRY/ RÓŻYCZKI


 

 • -
 • -

Kampania „Ratuj życie. Dezynfekuj ręce".

   5 maja 2015 roku rozpoczyna się kampania pt.: „Ratuj życie. Dezynfekuj ręce". Jednocześnie trwają obchody dziesięciolecia międzynarodowego projektu Światowej Organizacji Zdrowia "Higiena rąk to bezpieczna opieka 2005 - 2015 ", który ma na celu poprawę przestrzegania higieny rąk w placówkach służby zdrowia oraz stosowanie preparatów do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu zamiast tradycyjnego mycia rąk mydłem i wodą.


 

 • -

X Europejski Tydzień Szczepień 2015

Zaszczep w sobie chęć szczepienia

W dniach 20-25 kwietnia 2015r., po raz dziesiąty, obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień. Tak jak w latach ubiegłych jest to inicjatywa kierowana i koordynowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), a realizowana przez państwa członkowskie na krajowym i lokalnym poziomie oraz inne pokrewne sektory i partnerów.
WHO zawarła podstawowe przesłanie Europejskiego Tygodnia Szczepień w haśle: „Zapobiegaj. Chroń. Szczep.” (Prevent. Protect. Immunize.). Głównym celem tej inicjatywy jest podkreślenie znaczenia szczepień dla zapobiegania chorobom zakaźnym i ochrony życia.

Europejski Tydzień Szczepień obchodzony w Polsce będzie przebiegał pod hasłem:
"Zaszczep w sobie chęć szczepienia",

a jego cel szczegółowy to podniesienie świadomości znaczenia szczepień wśród rodziców i  opiekunów dzieci oraz pracowników służby zdrowia, polityków decydentów i mediów.

W dniach od 22 -  24 kwietnia 2015 roku, w godzinach 8.00-10.00 w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w  Rawie Mazowieckiej ul. Łowicka 15  w pokoju nr 7 lub pod nr tel. (46) 814 48-62 można będzie uzyskać informacje dotyczące zagadnień związanych ze szczepieniami.


 

 • -

  INFORMACJE DOTYCZĄCE GRYPY 

  Informacja
Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rawie Mazowieckiej
 

 

  W okresie od 01.01.2015 do 22.04.2015 zarejestrowano łącznie 2015 przypadki zachorowań  i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne. Jedno Zachorowanie na A/H1N1

W analogicznym okresie od 01.01.2014 roku do 22.04.2014 roku zarejestrowano 2703 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne.


 

 • -

 

OCENA OBSZAROWA JAKOŚCI WODY DO SPOŻYCIA NA TERENIE powiatu rawskiego za rok 2014

 


 

OCENA  BEZPIECZEŃSTWA SANITARNEGO

POWIATU RAWSKIEGO

ZA 2014 ROK


 

 • -

Gruźlica – problem wciąż aktualny

 

         Co roku 24 marca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Gruźlicą, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia na pamiątkę dnia 24 marca 1882 roku, kiedy to niemiecki bakteriolog Robert Koch ogłosił odkrycie wywołującej gruźlicę bakterii, zwanej dzisiaj prątkiem Kocha.           

 


 

 • -

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi

zaprasza

na V wykład z cyklu „Spotkania ze Zdrowiem”

„Kupuj zdrowie,

czyli jak czytać

etykiety żywnościowe”

Wykład odbędzie się w dniu

19 marca 2015 r., o godz. 12.00

w auli Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi,

przy ul. Wodnej 40.

– WSTĘP WOLNY –

W związku z ograniczoną liczbą miejsc, prosimy o zgłoszenie uczestnictwa:

nr tel.: 42 25 36 301 lub e-mail: redakcja@pis.lodz.pl


 

Bo zdrowie bywa delikatne jak balonik

 

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Rawie Mazowieckiej w ramach ogólnopolskiej kampanii –„ Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu” uruchomiła stoisko ekspozycyjno-informacyjne w galerii RAWA-MODE

Akcja miała na celu zwiększenie wiedzy na temat skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych. Główną grupą docelową były kobiety w wieku prokreacyjnym, ciężarne oraz ich rodziny i bliscy.

Przeprowadzono rozmowy indywidualne, rozdano tematyczne materiały , przeprowadzono pomiary zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

 • -
 • -

 

 • -

Światowy Dzień Zdrowia 2015 rok

 

Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia wybiera jako temat przewodni  inny obszar priorytetowy ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego w tym roku jest to  Bezpieczeństwo żywności.

Światowy Dzień Zdrowia 2015 roku jest okazją do przypomnienia i podkreślenia roli jaką zarówno rząd jak i rolnicy, producenci czy sprzedawcy żywności, ale także każdy z nas, jako konsument, odgrywa w zapewnieniu bezpieczeństwa tego, co trafia „ z pola na nasz stół”.


 

Zapobieganie chorobom zakaźnym

 

Pod takim tytułem odbył się wykład  Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rawie Mazowieckiej w Powiatowym Kole Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Celem spotkania było szerzenie wiedzy nt. chorób zakaźnych.

Członkowie koła dowiedzieli się o drogach szerzenia oraz zapobieganiu zachorowaniom na takie choroby jak gruźlica, WZW typu C, grypa.

 • -

 

Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test - akcja profilaktyczna Krajowego Centrum ds. AIDS 

Z okazji zbliżających się WALENTYNEK, obchodzonych 14 lutego, Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca przede wszystkim młode, ale pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV.

 • -

Na co dzień troszczymy się o zdrowie - zarówno swoje własne, jak i naszego Walentego lub naszej Walentynki. Dlaczego więc nie wykonać testu w kierunku HIV? Nie powinien być to test wierności partnera czy partnerki, ale standardowy element budowania poczucia bezpieczeństwa w związku. Lista wszystkich punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl


 

Kampania społeczna pod hasłem „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!”

 • -

W ramach Projektu KIK/68 „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych" rozpoczęła się realizacja kampanii społecznej pod hasłem „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!”


 

Zdrowo i bezpiecznie na zimowiskach

 

W dniu 10.02.2015 roku w Świetlicy Środowiskowej "Przymierza Rodzin" w Rawie Mazowieckiej przeprowadzono akcję profilaktyczną skierowaną do uczestników półkolonii.

Tematyka spotkania dotyczyła bezpiecznych zachowań i obejmowała :

 • Propagowanie stylu życia opartego na zbilansowanej diecie i aktywności fizycznej
 • Profilaktykę chorób zakaźnych , w tym profilaktykę grypy
 • Zasady codziennych nawyków higienicznych
 • -

 

 • -

Informacja nt. szkoleń w zakresie prewencji HCV.

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawie Mazowieckiej informuje, że na stronie www.szkoleniehcv.pzh.gov.pl na której również odbywa się rejestracja osób uczestniczących w szkoleniach, znajduje się wykaz szkoleń dla pracowników sektora usług pozamedycznych, wykonujących zabiegi z naruszeniem ciągłości tkanek. Odbędą się one w dniach: 05.03.2015r. (Hotel Fokus w Łodzi ul. Łąkowa 23/25), 15.04.2015 r. (Hotel Folwark w Zgierzu ul. Aleksandrowska 63) i 07.05.2015 r.

Realizowane szkolenia są bezpłatne. Uczestnicy szkoleń otrzymują certyfikaty oraz materiały szkoleniowe, które mogą być przydatne przy opracowywaniu i aktualizowaniu procedur zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych w placówkach.

Informacje na temat szkoleń w województwie łódzkim:

- tel. 42 25 36 331

- tel. 609 210 661

- e-mail: nsepidem@pis.lodz.pl

Szczegółowe informacje

Kliknij tutaj

 


 

Bezpieczne ferie 2015

 • -

 

 • -

Warto się szczepić

Grypa może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, a szczepienia przeciwko grypie to jedna z najbardziej skutecznych i bezpiecznych metod chroniących nas przed tą chorobą.

Przedstawiamy film zachęcający do stosowania szczepień przeciwko grypie sezonowej,udostępniony przez Główny Inspektorat Sanitarny. 


 

 • -

Żyj bezpiecznie - nie daj szansy AIDS

  

Pod takim hasłem w dniu 8 grudnia w Miejskim Domu Kultury odbyły się Powiatowe Obchody Światowego Dnia AIDS.

 Impreza została zorganizowana przez Powiatową Stacje Sanitarno-Epidemiologiczną w Rawie Mazowieckiej we współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im Władysława Reymonta, Zespołem Placówek Specjalnych, Miejskim Domem Kultury w Rawie Mazowieckiej.

 Jej program obejmował :

 • Spotkanie z wolontariuszem Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Res Humanae
 • Występ artystyczny w wykonaniu uczniów ZSP i Zespołu Placówek Specjalnych w Rawie Mazowieckiej

 Uczestnicy imprezy mogli obejrzeć  film dotyczący profilaktyki HIV/AIDS Pt. - „Miało być inaczej”, który opowiada historię dwojga młodych ludzi- Pawła i Zosi. Historię, która może zdarzyć się każdemu. Treść filmu skłania do myślenia i weryfikacji własnego postępowania.

 

 • -
 • -
 • -

 

 • -

Kampania - Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka

 

Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, 20 listopada 2014 r. rozpoczyna ogólnopolską kampanię edukacyjną pt. "Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka".


 

 • -

I n f o r m a c j a

na temat wirusa Ebola (EVD)

K l i k n i j    t u t a j


 

 • -

Jak uniknąć grypy?

 

Grypa to uciążliwa i bardzo powszechna choroba, z którą co roku zmaga się wielu z nas. W związku z trwającym sezonem grypowym przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące profilaktyki i leczenia grypy.

Grypa jest chorobą o ostrym przebiegu spowodowana zakażeniem układu oddechowego wirusem grypy. Grypa sezonowa występuje corocznie, od jesieni do wiosny.

Do przeniesienia wirusa grypy dochodzi najczęściej drogą kropelkową podczas kaszlu lub kichania osoby zakażonej, a także wtedy, gdy dotykamy przedmiotów zanieczyszczonych śliną lub wydzieliną dróg oddechowych osoby chorej. Główne objawy to: wysoka gorączka, bóle mięśniowe i stawowe, dreszcze, katar z płynną wydzieliną lub uczuciem zatkania nosa, bóle głowy, suchy kaszel, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Najskuteczniejszą metodą chroniącą nas przed grypą są szczepienia. Wskazane jest, by szczepić się w każdym sezonie grypowym, ponieważ co roku krążą różne typy wirusów grypy i w związku z tym przygotowywane są nowe szczepionki, obejmujące te wirusy, które będą występować najczęściej w danym sezonie. Inne metody zapobiegania zakażeniu to: unikanie, w miarę możliwości, dużych skupisk ludzi w okresie wzmożonych zachorowań; częste i dokładne mycie rąk mydłem; zasłanianie ust i nosa podczas kaszlu i kichania; częste wietrzenie pomieszczeń; dbałość o ogólną odporność organizmu (wysypianie się, właściwe odżywianie, regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanym natężeniu).

W przypadku wystąpienia objawów grypy najlepiej pozostać w domu. Wskazany jest wtedy odpoczynek, leżenie w łózku i regularne uzupełnianie płynów (picie np. wody mineralnej niegazowanej czy herbaty). Przede wszystkim zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni nasz stan zdrowia i ewentualnie zaproponuje odpowiednie leczenie.

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem „Grypoodporni radzą” (źródło: Ogólnopolski Program Zwalcznia Grypy).


 

NIE PODDAJ SIĘ GRYPIE!


 


 

 • -

Trzymaj Formę

 

W dniu 18 listopada 2014r. W powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej, odbył się etap powiatowy III Wojewódzkiej Olimpiady o Racjonalnym Żywieniu dla uczniów szkół gimnazjalnych z  powiatu rawskiego, biorących udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę”.

Głównym celem olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej dbania o własne zdrowie oraz promowanie aktywności fizycznej.

 

 • -
 • -

 

 • -

 Zamiast dymka witaminka

 

Pod takim hasłem odbył się happening antynikotynowy zorganizowany w ramach akcji Rzuć palenie razem z nami. Celem happeningu było kształtowanie postaw i zachowań antytytoniowych wśród mieszkańców Rawy Mazowieckiej, propagowanie mody na niepalenie oraz zwiększanie wiedzy na temat zdrowotnych następstw używania tytoniu i biernego palenia.

Dzieci skandowały hasła antynikotynowe, rozdawały ulotki i jabłka .

 • -
 • -
 • -

 

Kampania społeczna Głównego Inspektoratu Sanitarnego skierowana do palących kobiet

 • -

W Polsce pali blisko co czwarta kobieta. Z każdym jednym „dymkiem” do jej organizmu dostają się: aceton, cyjanowodór, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, butan… w sumie ponad 4 tysiące substancji smolistych, w tym ponad 40 rakotwórczych!

Czytaj więcej...


 

 • -

Państwowa Inspekcja Sanitarna jest współrealizatorem Projektu „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”.

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Dofinansowanie projektu w 15 % w kwocie 606828CHF(1 868 424 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.

Głównym celem Projekt jest ograniczenie używania alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych przez kobiety w wieku prokreacyjnym, tj. między 15  a  49 rokiem życia.


 

 • -

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie wymagań jakości wody oraz warunków sanitarno-higienicznych na pływalniach


 

Strefy  wolne od dymu tytoniowego

 

W Zespole Szkół im Wł. Reymonta , w Centrom Edukacji zawodowej i Ustawicznej  w Rawie Mazowieckiej oraz  w zakładzie  produkcyjnym -Arcelor-Construction Polska Sp. z o.o.w Konopnicy,  zorganizowano punkty edukacyjno-konsultacyjne. W ramach działalności punktu można było uzyskać informację dot. skutków czynnego i biernego palenia tytoniu.

            Palacze oraz bierni palacze mogli sprawdzić zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Zorganizowano również wystawę – Kodeks Walki z Rakiem.


 

 • -
 • -
 • -

 

 • -

Informacja

 

Informujemy, że w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej istnieje możliwość uzyskania atestu na grzyby świeże w od 15 września 2014 r. od poniedziałku do piątku  w  godzinach 7:30- 9:00 ,  13:30 – 15:00.

Atest można uzyskać nieodpłatnie.

W Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Skierniewicach 96-100 Skierniewice, ul. Piłsudskiego 33 istnieje możliwość oceny grzybów przez grzyboznawcę tel. kontaktowy centrala 46 833 46 00.


 

Ogniska zachorowań na leptospirozę w Niemczech

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawie Mazowieckiej informuje o wystąpieniu dwóch ognisk zachorowań na leptospirozę wśród Polaków wykonujących prace sezonowe na terenie Niemiec, w Dolnej Saksonii, związane ze zbieraniem truskawek, w okresie czerwiec–lipiec 2014 r.

więcej informacji na stronie GIS


 


 


 

Czyste Powietrze Wokół Nas

 

W Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej podsumowano konkurs plastyczny – „Co dymi i co truje, co zdrowie nam rujnuje” i program edukacyjny- Czyste Powietrze Wokół nas. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka- Pan Eugeniusz Góraj.

W ramach konkursu dzieci przygotowały prace plastyczne, promujące życie bez dymu tytoniowego. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miasta W Rawie Mazowieckiej.

W części artystycznej mogliśmy podziwiać młodych aktorów z Zespołu Szkół w Sadkowicach w przedstawieniu Pt.” Ekologiczny Czerwony Kapturek”.

Dzieci z klas zerowych ze Szkoły podstawowej nr 2 w Rawie Mazowieckiej rozgrzały publiczność ognistą Zumbą i krakowiakiem.

Na zakończenie w raz z grupą „Żabek” wszyscy zaśpiewali piosenkę o Dinku, bohaterze programu.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

 

 • -

Światowy Dzień Bez Tytoniu – 31 maja 2014

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. To ważna data w kalendarzu aktywności promujących zdrowy styl życia. Każdego roku WHO stara się w tym dniu zwrócić uwagę ludzi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu. Co roku Światowa Organizacja Zdrowia koncentruje się na innym aspekcie walki z paleniem tytoniu.

 


 

Niekorzystna sytuacja epidemiologiczna w Azji i w Afryce w odniesieniu do poliomyelitis

     W związku z niekorzystną sytuacją epidemiologiczną  dotyczącą poliomyelitis w Azji i Afryce  oraz zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia –  Główny Inspektor Sanitarny umieścił na swojej stronie internetowej : http://www.gis.gov.pl  w zakładce : ” Informacje dla podróżujących” zalecenia pt. „Informacje dla osób podróżujących do Pakistanu, Syrii, Kamerunu, Afganistanu, Gwinei Równikowej, Etiopii, Iraku, Izraela, Somalii i Nigerii w odniesieniu do  poliomyelitis”


 

Bialski dzień profilaktyki

 

W dniu 18.05.2014 roku odbył się po raz trzeci Bialski   Dzień Profilaktyki , gdzie PSSE w Rawie Mazowieckiej  miała swoje stoisko edukacyjno – informacyjne.  W ramach którego zachęcano do prowadzenia zdrowego stylu życia, wolnego od nałogu tytoniowego. Zainteresowani mogli dokonać pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi.

Były też quizy dla dzieci i mam.

Celem podjętych działań było uświadomienie społeczności lokalnej szkodliwego wpływu czynnego i biernego palenia na zdrowie oraz zachęcenie osób palących do zerwania z nałogiem. 

 • -
 • -
 • -

 

Informacja

Informację dla przedsiębiorstw nt. " Bezpieczeństwo Chemikaliów a twoja firma "

http://echa.europa.eu/pl/sme  << kliknij tutaj


 

Epidemia gorączki krwotocznej Ebola w Gwinei oraz państwach sąsiadujących


 

 • -

Europejski Tydzień Szczepień

W dniach 22-26 kwietnia 2014 roku obchodzony będzie po raz dziewiąty, Europejski Tydzień Szczepień. Podobnie jak w latach ubiegłych jest to inicjatywa koordynowana przez Światową Organizację Zdrowia, a realizowana przez państwa członkowskie na krajowym i lokalnym poziomie.

Głównym celem przedsięwzięcia w 2014 roku jest podnoszenie świadomości potrzeby i prawa każdego dziecka do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać drogą szczepień ochronnych.

Na potrzeby Europejskiego Tygodnia Szczepień w Polsce wykorzystane zostało hasło przewodnie akcji informacyjnej Głównego Inspektoratu Sanitarnego pn: „Zaszczep w sobie chęć szczepienia”, dostępnej pod adresem: www.gis.gov.pl

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie odbędzie się w dniu 15 kwietnia 2014 roku konferencja poświęcona przedmiotowemu zagadnieniu. 

 

Więcej informacji na temat obchodów znajdziecie Państwo na stronach:

www.euro.who.int

www.gis.gov.pl

www.mz.gov.pl

www.pzh.gov.pl

 

W związku z obchodami Europejskiego Tygodnia Szczepień dniach 22-25 kwietnia 2014 r. tj. ( od wtorku do piątku ) w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej przy ulicy Łowickiej 15 czynny będzie w godzinach 8-10 punkt informacyjny, w którym będzie można uzyskać informacje na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na rok 2014.


 


 

 • -

Światowy Dzień Zdrowia 2014

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania WHO w 1948 roku. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. W tym roku tematem przewodnim są choroby przenoszone przez wektory.

Wektory to organizmy, które są przenosicielami patogenów lub pasożytów. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. W ten sposób mogą wywołać choroby, które zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka. Przykładem wciąż groźnej choroby pasożytniczej jest malaria, która w 2010 roku pochłonęła 660 000 ofiar, natomiast w ostatnim czasie znacznie wzrosło rozpowszechnienie gorączki denga, której wzrost na przełomie 50 lat jest 30-krotny. Do innych chorób przenoszonych przez wektory zaliczamy miedzy innymi Gorączkę Zachodniego Nilu, chikungunyę, odkleszczowe zapalenie mózgu, czy boreliozę.

Podczas Światowego Dnia Zdrowia 2014 chcemy zwrócić uwagę by:

 • Rodziny mieszkające na obszarach najbardziej zagrożonych miały wiedze jak należy się chronić przed tymi chorobami;
 • Władze odpowiedzialne za zdrowie pomagały ludziom w ochronie przed tymi zagrożeniami;
 • Podróżni mieli świadomość, kiedy istnieje konieczność ochrony i jakie środki profilaktyczne należy podjąć;

 

Więcej informacji na stronie WHO

WHO: http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2014/event/en/index.html


 


 

Ostrzeżenie !!!

 • -

Światowa Organizacja Zdrowia w związku ze sprzedażą jako suplementu diety produktu pn. Miracle Mineral Solution (Miracle Mineral Supplement, MMS), ostrzega przed doustnym przyjmowaniem tego preparatu. Jest to produkt przeznaczony do dezynfekcji i uzdatniania wody pitnej (posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze) i nie jest przeznaczony do spożycia przez ludzi.

Według dostępnych informacji ww. produkt jest sprzedawany przez Internet, m.in. w serwisie allegro.pl oraz w sklepach internetowych jako naturalny środek mineralny, wzmacniający system immunologiczny organizmu i jako środek skuteczny w leczeniu wielu chorób, w tym HIV, gruźlicy, malarii, zapalenia wątroby i nowotworów. Produkt Miracle Mineral Solution (MMS) zawiera 28% r-r chlorynu sodu NaClO2 o pH 13.

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi po przyjmowaniu chlorynu sodu są wymioty i biegunka, prowadzące do odwodnienia; bóle brzucha i pieczenie w gardle. W przypadku bezpośredniego spożycia 10 g chlorynu sodu (ok. 167 mg / kg masy ciała) może dojść także do methemoglobinemii, hemolizy oraz ostrej niewydolności nerek.

W związku z powyższym zachodzi podejrzenie, iż na rynek polski za pośrednictwem sklepów internetowych oraz serwisów aukcyjnych jest wprowadzany jako środek spożywczy produkt zawierający substancje stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.


 

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczący ASF

W związku z potwierdzeniem występowania przy granicy z Białorusią pierwszych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) Główny Inspektor Sanitarny opublikował komunikat w którym czytamy, że "Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF. Główny Inspektor Sanitarny informuje, że choroba ta nie zagraża życiu ludzi oraz nie wywołuje negatywnego wpływu na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Polski".

 

Tekst komunikatu >>>


 

Cała Polska trzyma formę!

Cała Polska trzyma formę! Rusza kampania medialna Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę!” – inicjatywa Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ ZP) mającej na celu promocję zbilansowanej diety i aktywności fizycznej wśród młodzieży i rodziców. Ambasadorką kampanii została Monika Mrozowska.

 

Więcej informacji na www.trzymajforme.pl

 • -

 

Mój Walenty jest the best, idzie ze mną  zrobić test

 • -

Zbliżają się WALENTYNKI, święto zakochanych obchodzone 14 lutego. Z tej okazji Krajowe Centrum ds. AIDS we współpracy z młodymi artystami przygotowało oryginalną akcję, która ma zachęcać przede wszystkim młode, ale pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV.

 


 

 • -

INFORMACJA PRASOWA

Styczeń 2014 roku - w 20 polskich miastach startuje kampania medialna pod hasłem „Zaszczep w sobie chęć szczepienia”, której celem jest promocja szczepień ochronnych oraz podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie zapobiegania chorobom zakaźnym. Inicjatorem kampanii adresowanej do ogółu społeczeństwa jest Główny Inspektorat Sanitarny.

W Polsce szczepienia ochronne wykonywane są w oparciu o ustawę z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2013 r. poz. 947). Program Szczepień Ochronnych zawiera listę szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) oraz zalecanych (płatnych) i jest aktualizowany każdego roku. Szczepienia obowiązkowe są prowadzone zgodnie z aktualnym kalendarzem szczepień od chwili narodzin dziecka aż do 19 roku życia oraz u osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie (personelu medycznego, opiekunów, nauczycieli, osób dorosłych w celu uodpornienia, kobiet w wieku rozrodczym, osób przewlekle chorych i starszych oraz osób podróżujących za granicę). Nie zaszczepienie zdrowego dziecka naraża je na zachorowania na groźne choroby oraz niesie za sobą możliwość wystąpienia skutków ubocznych ciężkich chorób zakaźnych.

W ramach miesięcznej kampanii odbędzie się emisja spotów edukacyjnych na nośnikach LCD w środkach komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, Świdnicy, Kielcach, Legnicy, Łomży, Nowym Sączy, Opolu, Poznaniu, Pile, Szczecinie, Zielonej Górze, Wrocławiu, Białej Podlaskiej, Chełmie, Jeleniej Górze, Białymstoku, Skierniewicach, Kędzierzynie Koźlu, Koninie oraz Gdyni.

Więcej informacji na temat szczepień, znajdą Państwo na stronie:
www.szczepienia.gis.gov.pl
www.szczepienia.pzh.gov.pl


 

 • -

WKRÓTCE FERIE ZIMOWE

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawie Mazowieckiej w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi dla uczniów szkół z powiatu rawskiego (20 stycznia do 2 lutego 2014r.) w załączonych ulotkach przypomina o zasadach bezpiecznego wypoczynku.

Ulotka dla rodziców >>>

Ulotka dla uczestników >>>

Ulotka działania PIS >>>

Placówki, w których zorganizowany zostanie wypoczynek zimowy dla dzieci i młodzieży na terenie powiatu rawskiego podlegać będą bieżącemu nadzorowi powiatowej stacji sanitarno – epidemiologicznej

Dokładne dane dotyczące organizatorów i miejsc wypoczynku są udostępnione na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl


 

 • -

Stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie szczotkowania zębów przez dzieci w przedszkolu.


 

 • -

 

1 Grudnia – Światowy Dzień  AIDS

Od 1988 r. z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W tym dniu na całym świecie odbywa się wiele wydarzeń o charakterze edukacyjnym, dotyczących profilaktyki HIV/AIDS, takich jak konferencje i happeningi. Zapalane są również znicze i świece symbolizujące pamięć o osobach zmarłych na AIDS.

Wiele osób przypina Czerwoną kokardkę. W tym dniu kokardka będzie widoczna w wielu miejscach: na budynkach, w prasie, mediach. 
„Czerwona Kokardka” to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS.

Organizowanie Światowego Dnia AIDS ma przede wszystkim na celu uświadomienie ludziom, jakie zagrożenie niesie ze sobą HIV i w jaki sposób można zapobiegać zakażeniu, a także udowodnienie osobom chorym, że nie muszą być skazane na odosobnienie, ponieważ przy zachowaniu odpowiednich zasad ostrożności nie stanowią dla innych zagrożenia.


 

 • -
 • -

 

29.11.2013 rok

 • -

Zaszczep w sobie chęć szczepienia! - pod takim hasłem rusza akcja informacyjna mająca na celu promocję szczepień ochronnych. Tym razem pragniemy zachęcić Państwa do zapoznania się z działaniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie edukacji prozdrowotnej ukierunkowanej na szczepienia ochronne.

W obszarze szczepień ochronnych narosło wiele mitów. Różnego rodzaju stowarzyszenia i nieformalne ruchy rozpowszechniają w mediach nieprawdziwe informacje nie tylko na temat bezpieczeństwa szczepionek ale również kwestionują korzyści dla zdrowia tej formy profilaktyki. Ponadto ruchy antyszczepionkowe podważają również prawny obowiązek poddawania dzieci szczepieniom ochronnym. Działania te mogą wpływać negatywnie na decyzje, w szczególności rodziców i opiekunów dzieci, co do zasadności przeprowadzania szczepień ochronnych. Na temat szczepień ochronnych poszukujecie Państwo informacji rzetelnej, wiarygodnej i przystępnej. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest akcja informacyjna pod hasłem - Zaszczep w sobie chęć szczepienia.


ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PROJEKTEM >>>


 

 • -

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawie Mazowieckiej  informuje, że w trzeci czwartek listopada (21 listopada 2013 r.) obchodzony będzie Światowy Dzień Rzucania Palenia.


 

 • -

EUROPEJSKI DZIEŃ  WIEDZY O ANTYBIOTYKACH

 

Już po raz szósty, 18 listopada Europa obchodzi Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA). Został on ustanowiony w 2008 roku przez Komisję Europejską na wniosek Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób. 

Celem Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach jest zwrócenie uwagi i podniesienie świadomości zarówno społeczeństwa, polityków jak i profesjonalistów medycznych na temat niezwykle groźnego zjawiska w obszarze zdrowia publicznego, jakim jest narastająca i szybko rozprzestrzeniająca się oporność na antybiotyki wśród drobnoustrojów wywołujących najważniejsze i najpowszechniejsze zakażenia u człowieka. Konsekwencją tego zjawiska jest ograniczenie możliwości skutecznego leczenia infekcji, a więc zwiększająca się zachorowalność i śmiertelność z powodu zakażeń. Narastająca oporność jest tym bardziej niebezpieczna, bowiem jednocześnie zmniejszyło się zainteresowanie firm farmaceutycznych poszukiwaniem nowych leków przeciwdrobnoustrojowych. W ostatnich dwudziestu latach wprowadzono jedynie dwa nowe antybiotyki i to o bardzo wąskich wskazaniach. Dlatego jedynym wyjściem na dzień bieżący jest racjonalna antybiotykoterapia i stosowanie antybiotyków jedynie tam, gdzie mogą one naprawdę przynieść korzyść. Więcej kliknij tutaj.


 


REJESTRACJA - ważne informacje dla rolników

 

KOMUNIKAT
Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rawie Mazowieckiej

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawie Mazowieckiej przypomina że zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. (tekst jedn. Dz.U. nr 136, poz. 914, z póź. zm.) podmioty działające na rynku spożywczym prowadzące produkcję pierwotną t.j. działalność na poziomie gospodarstw obejmującą między innymi produkcję, hodowlę, uprawy produktów roślinnych takich jak zboża, owoce, warzywa, zioła, grzyby powinny złożyć do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rawie Mazowieckiej wniosek o wpis do rejestru zakładów.

Wniosek powinien zawierać:

 • imię i nazwisko i numer PESEL, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy
 • numer identyfikacji REGON oraz numer identyfikacji podatkowej NIP
 • numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jeśli wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą
 • numer identyfikacyjny w ewidencji gospodarstw rolnych
 • określenie rodzaju i zakresu działalności tym rodzaje żywności, która ma być przedmiotem produkcji i obrotu
 • określenie lokalizacji gospodarstwa, czy miejsce prowadzenia działalności gospodarczej

Wyjaśnienia do komunikatu

Produkcja pierwotna to działalność na poziomie gospodarstw obejmująca między innymi produkcję, hodowlę, uprawy produktów roślinnych takich jak zboża, owoce, warzywa, zioła, grzyby jak również ich transport wewnętrzny, magazynowanie i obsługa produktów (bez znaczącej zmiany charakteru) w gospodarstwie i ich dalszy transport do zakładu, zbieranie runa leśnego na przykład zbieranie grzybów i jagód w naturalnym środowisku i ich transport do zakładu. W zakres produkcji pierwotnej wchodzą zabiegi zapewniające lepszy wygląd zbiorów jak na przykład mycie warzyw, usuwanie liści z warzyw, sortowanie owoców. Są to zabiegi które nie wpływają znacząco na zmianę charakteru plonów. W takim przypadku produkcja pierwotna ma spełniać wymagania załącznika numer I rozporządzenia Unii Europejskiej 852/2004 i podlega rejestracji.

Natomiast takie operacje jak np. obieranie warzyw, krojenie, pakowanie w woreczki czy stosowanie gazów konserwujących czy inne przetwórstwo nie są uważane za operacje na poziomie produkcji pierwotnej ani za operacje związane z produkcją pierwotną i działania takie muszą spełniać odpowiednie wymagania załącznika numer II rozporządzenia 852/2004 i podlegają rejestracji oraz zatwierdzeniu.

Rejestracji podlegają również tzw. dostawy bezpośrednie mogące obejmować produkty produkcji pierwotnej pochodzenia roślinnego, takie jak: zboża, owoce, warzywa, zioła, grzyby - uprawne, pochodzące wyłącznie z własnych upraw lub hodowli producentów produkcji pierwotnej, niestanowiących działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz pozostałe surowce pochodzące z dokonywanych osobiście zbiorów ziół i runa leśnego. Dostawy bezpośrednie obejmują również środki spożywcze pochodzące z produktów lub surowców, o których mowa w postaci kiszonej lub suszonej. Dostawy bezpośrednie środków spożywczych są realizowane bezpośrednio przez producentów produkcji pierwotnej, którzy dostarczają małe ilości środków spożywczych do konsumentów finalnych lub do zakładów detalicznych zaopatrujących konsumentów finalnych. Dostawy bezpośrednie nie dotyczą produktów pierwotnych wprowadzanych do obrotu przez zakład podmiotu działającego na rynku spożywczym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Wielkości obrotu w ramach dostaw bezpośrednich nie mogą przekraczać:

 1. wielkości plonów, w skali roku, poszczególnych surowców uzyskanych przez producentów produkcji pierwotnej z gospodarstw rolnych, których są oni właścicielami lub użytkownikami na podstawie innych niż własność tytułów prawnych użytkowania gruntów rolnych;
 2. ilości surowców pochodzących z dokonywanych osobiście zbiorów ziół i runa leśnego osoby dostarczającej środki spożywcze w ramach dostaw bezpośrednich.

Działalność w ramach dostaw bezpośrednich może być prowadzona na terenie województwa, w którym prowadzona jest produkcja pierwotna, lub na terenie województw przyległych.
Podmioty działające na rynku spożywczym prowadzące działalność w ramach dostaw bezpośrednich obowiązane są przestrzegać wymagań higienicznych określonych w części A załącznika I do rozporządzenia nr 852/2004 w zakresie odnoszącym się do surowców pochodzenia roślinnego.

Organami właściwymi w sprawie zatwierdzenia i rejestracji zakładów czy gospodarstw w zakresie produktów roślinnych jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy dla miejsca prowadzenia działalności. Informacje dotyczące rejestracji i zatwierdzania gospodarstw rolnych, zakładów czy dostaw bezpośrednich można uzyskać w Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej ulica Łowicka 15.

Ponieważ brak wpisu do rejestru i brak zatwierdzenia grozi karą finansową prosimy podmioty prowadzące na terenie powiatu rawskiego działalność z zakresu produkcji pierwotnej, dostaw bezpośrednich czy też przetwórstwa, które nie posiadają zaświadczenia o wpisie do rejestracji działalności o jak najszybsze złożenie odpowiednich wniosków do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rawie Mazowieckiej ulica Łowicka 15.


 

Informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rawie Mazowieckiej


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawie Mazowieckiej informuje, że w dniu 10.08.2013r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2013r. w sprawie zgłoszeń podejrzenia lub rozpoznania zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej (Dz. U. z dnia 26.07.2013r., poz. 848), które zawiera nowy Wykaz zakażeń i chorób zakaźnych, w przypadku których podejrzenia lub rozpoznania zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z ich powodu są dokonywane zgłoszenia, o których mowa w art. 27 ust 1 i 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawie Mazowieckiej przypomina, że w dniu 27.06.2013r. weszło w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia z dnia 6 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych (Dz. U. z dnia 19.06.2013r.,poz. 696).


 


 

Stara Wieś promuje zdrowy styl życia

 

W ramach realizacji profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałani uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych substancji psychoaktywnych,  PSSE w Rawie Mazowieckiej uruchomiła stoisko – ekspozycyjno- informacyjne podczas festynu rodzinnego w Szkole Podstawowej w Starej Wsi. W ramach działalności stoiska  można było zbadać zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu, uzyskać informacje o szkodliwości dymu tytoniowego na organizm ludzki. Dla mam przygotowano konkurs z zakresu tematyki dotyczącej uzależnień od tytoniu, alkoholu i narkotyków.

 • -
 • -

 

   Nie pal przy mnie, proszę

 

W dniu 19.06. 2013 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Rawskiej podsumowano konkurs plastyczny i program edukacyjny-  „Nie pal przy mnie proszę”. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Białej Rawskiej przedstawili inscenizację pt.”  Bieg po zdrowie”.

Nagrody dla laureatów konkursu plastycznego ufundował Urząd Miasta i Gminy w  Białej Rawskiej.

 • -
 • -
 • -

 

 • -

 

Światowy Dzień bez Tytoniu

 

 26 maja na Placu  Zamkowym w Rawie Mazowieckiej i w Gimnazjum w Białej Rawskiej, odbyły się obchody Światowego Dnia bez Tytoniu, gdzie PSSE miała swoje stoiska edukacyjno – informacyjne. Zachęcano do prowadzenia zdrowego stylu życia wolnego od nałogu tytoniowego i utrwalania prozdrowotnych nawyków. Zainteresowani mogli dokonać pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi.

Były tez quizy dla dzieci i mam.

Celem podjętych działań było uświadomienie społeczności lokalnej szkodliwego wpływu czynnego i biernego palenia na zdrowie oraz zachęcenie osób palących do zerwania z nałogiem. 

 • -
 • -

 

CZYSTE  POWIWETRZE  WOKÓŁ  NAS

 

W dniu 14 maja 2013 roku w Miejskim Domu Kultury w Rawie mazowieckiej odbyło się podsumowanie programu edukacyjnego i konkursu plastycznego-

„ Czyste powietrze wokół Nas”

Program był realizowany w przedszkolach i klasach zerowych szkól podstawowych.

W ramach konkursu , dzieci wykonały prace plastyczne dotyczące negatywnych skutków zanieczyszczenia środowiska między innymi przez dym tytoniowy. Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miasta w Rawie Mazowieckiej.

Uczniowie z Zespołu Szkół w Sadkowicach przedstawili inscenizację pt. – „ Jaś i Małgosia”


 

 • -
 • -
 • -

 

 • -


Żółty Tydzień

Nie ryzykuj – zaszczep się

W tym roku ruszyła już XXVI edycja akcji „Żółty Tydzień”, która rozpoczeła się 15 kwietnia i potrwa do 26 kwietnia. Celem akcji jest uświadomienie zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A i typu B oraz popularyzacja szczepień ochronnych. Wszyscy, którzy chcą skorzystać z możliwości szczepień, adresy punktów szczepień znajdą na stronach www.zoltytydzien.pl.

Na terenie powiatu rawskiego akcję szczepień prowadzi : Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej RAW  MEDICA Rawie Mazowieckiej ulica Słowackiego 68, tel-046 814 40 12, 046 814 72 00

Szczepienia są jedyną i długotrwałą metodą ochrony przed zakażeniem. Należy pamiętać, iż wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B, tzw. żółtaczka wszczepienna, jest jedną z najpoważniejszych chorób zakaźnych, prowadzącą w konsekwencji do powikłań w postaci marskości, a nawet raka pierwotnego wątroby. Wirus zapalenia wątroby typu B jest bardzo zakaźny (50 do 100 razy bardziej niż wirus HIV). Do zakażenia nim dochodzi w wyniku kontaktu z krwią lub wydzielinami osoby chorej. Często ma to miejsce w trakcie zabiegów medycznych, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych czy salonach tatuażu, a także w trakcie stosunku płciowego.
Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu A, tzw. żółtaczka pokarmowa to z kolei jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie. Do zachorowania może dojść poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusem wody pitnej lub mytych w niej owoców i innych pokarmów. Ze względu na fakt, że wirus jest wydalany z kałem, istnieje ryzyko zakażenia pokarmu przygotowywanego przez chorą osobę, zwłaszcza jeśli odbywa się to w złych warunkach sanitarnych. Szczególnie narażone na infekcje są osoby aktywne, często podróżujące.
Szczepieniom przeciwko WZW A i WZW B powinien poddać się każdy, kto nie jest jeszcze uodporniony na te choroby. Do grupy szczególnego ryzyka należą osoby przewlekle chore, dzieci i młodzież, których nie objęły szczepienia obowiązkowe  oraz osoby często podróżujące.

 


 


 

 • -

 

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie.

W tym roku motywem przewodnim jest NADCIŚNIENIE. Hasłem tegorocznej kampanii jest Healthy Heart Beat – zdrowe bicie serca, prawidłowe ciśnienie krwi. 


 

Informacja dla lekarzy w sprawie postępowania z przypadkami gorączki denga 

 

 • -

Gruźlica – problem wciąż aktualny

 

         Co roku 24 marca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Gruźlicą, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia na pamiątkę dnia 24 marca 1882 roku, kiedy to niemiecki bakteriolog Robert Koch ogłosił odkrycie wywołującej gruźlicę bakterii, zwanej dzisiaj prątkiem Kocha.

            Gruźlica jest jedną z najstarszych chorób zakaźnych, która towarzyszyła ludzkości od zarania jej dziejów. Mówiło się o niej „choroba nędzy”, gdyż występowała powszechnie wśród ubogich warstw ludności. Gruźlica jest chorobą zakaźną (bakteryjną) i zaraźliwą, chorobą wielonarządową. Atakuje wszystkie narządy i tkanki, ze szczególną predyspozycją do układu oddechowego. Dominującą drogą szerzenia się zakażenia prątkiem jest zakażenie drogą powietrzną (inhalacyjną, kropelkową), znacznie rzadziej jest to droga pokarmowa. Chory obficie prątkujący podczas kaszlu, kichania, odkrztuszania, głośnego mówienia wraz z kropelkami śluzu wydala prątki, które w postaci aerozolu unoszą się w powietrzu. Najbardziej podatne na zachorowanie są osoby mające obniżoną odporność: dzieci, osoby w podeszłym wieku, niedożywione, diabetycy, palacze, bezdomni, osoby nadużywające alkoholu, uzależnione od narkotyków. Objawy w gruźlicy mogą mieć charakter ogólnoustrojowy i miejscowy. Do najczęstszych należą: stany podgorączkowe i gorączka, nocna potliwość, osłabienie, brak apetytu i utrata masy ciała, przedłużający się tj. trwający ponad 3 tygodnie kaszel, któremu może towarzyszyć odkrztuszanie plwociny. Metodami pozwalającymi na zdiagnozowanie gruźlicy są RTG klatki piersiowej, próba tuberkulinowa, badanie plwociny – hodowla na pożywkach. W większości przypadków gruźlicę można całkowicie wyleczyć. Trwa to od 6 do 9 miesięcy. Mimo rozwiniętej profilaktyki i stosowania nowoczesnych i skutecznych leków, gruźlica nadal stanowi duży problem zdrowotny na świecie i w Polsce.

  W roku 2012 odnotowano -  21 zachorowań na gruźlicę  jest  to o  dziesięć zachorowań więcej niż w 2011r.  Zachorowania dotyczyły osób dorosłych (2 kobiety z miasta,    3 kobiety z terenu wiejskiego, 5 mężczyzn   z  miasta i 11 z terenu wiejskiego). Najwięcej tj.  12 przypadków zachorowań  zarejestrowano w mieście Rawa Mazowiecka i gm. Rawa Mazowiecka. W pozostałych miastach i gminach sytuacja przedstawia się to następująco:   1 przypadek  w  mieście Biała Rawska, 3 w  gm. Biała Rawska , 3  w gm. Sadkowice i po 1 przypadku w  gm.  Regnów i Cielądz. Wśród tych zachorowań jedno dotyczyło rodziny  (ojciec i syn), pozostałe wystąpiły pojedynczo.  Nie odnotowano zachorowań  wśród dzieci i młodzieży do lat 18. Osoby z bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi objęte zostały nadzorem epidemiologicznym.                                                                                                                    W województwie łódzkim, współczynnik zapadalności na gruźlicę, za rok 2012,  wynosi 25,80% przy 655 zachorowaniach. W powiecie rawskim współczynnik ten wynosi 42,84 przy 21 zachorowaniach przez co zajmuje drugie miejsce  w województwie łódzkim.      

Chcąc uniknąć rozprzestrzeniania się choroby, należy zadbać o jak najskuteczniejsze i najwcześniejsze diagnozowanie, które umożliwi szybkie podjęcie leczenia.


 


Palenie czy zdrowie

 

 Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Rawie Mazowieckiej w ramach Projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT. Tobacco free cities” zorganizowała stoisko edukacyjno-informacyjne oraz punkt pomiaru ciśnienia tętniczego i tlenku węgla w wydychanym powietrzu w Galerii RAWA-MODE.  Z pomiarów skorzystało 57 osób.

 • -

 

Światowy Dzień Walki z  Otyłością

1 marca 2013 roku

 

Podstawowym elementem zdrowego stylu życia, obok aktywności fizycznej jest zdrowe odżywianie. Dostarczanie odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych jest warunkiem prawidłowego wzrastania i dojrzewania, sprzyja dobremu samopoczuciu i dyspozycji do nauki, jest ważnym elementem zapobiegania otyłości.

Hipokrates -grecki „ojciec medycyny” mawiał „Pozwólcie, aby pożywienie było waszym lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”- i chyba to największa mądrość i wskazówka życiowa, jaką mógł nam pozostawić.

Otyłość jest obecnie uznawana przez Światową Organizację Zdrowia za najpoważniejszy problem zdrowia publicznego.

Jest przyczyną wielu przewlekłych schorzeń, takich jak:

·        Choroby serca, nadciśnienia tętniczego

·        Kamica żółciowa, stłuszczenie wątroby

·        Niektórych nowotworów, schorzeń układu kostno-stawowego.

Do najczęstszych  zachowań sprzyjających otyłości zaliczane są :

nie spożywanie pełnowartościowych śniadań, ograniczanie liczby posiłków w ciągu dnia, brak aktywności fizycznej, sięganie po słodycze, słone przekąski, kiedy poczujemy głód.

Wystarczy zmodyfikować styl życia – zwiększyć aktywność fizyczną oraz rozważnie dobierać pokarmy, aby widmo chorób, które powoduje otyłość zniknęło. Oczywiście,  łatwo powiedzieć – trudno zrobić. Biorąc pod uwagę przysłowie „Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał” – jedyna nadzieja w programie edukacyjnym „Trzymaj formę!”, którego VII edycja trafiła do szkół. Jest to program, który propaguje zdrowy styl życia i racjonalne odżywianie.

Aby poznać , czy waga jest prawidłowa, używany jest prosty wskaźnik nazywany Indeksem Masy Ciała (BMI) czyli relacja pomiędzy wagą a wzrostem.  Oto sposób jego obliczania:

        

masa ciała (kg)

------------------------------------------  =   BMI

wzrost (m) x wzrost (m)

 

Wskaźnik ten pozwala na określenie prawidłowości masy ciała. Na jego podstawie oceniamy:

niedowagę – jeżeli wartość wskaźnika jest poniżej -  18,5

prawidłową masę ciała – jeżeli wartość wskaźnika mieści się w granicach 18,5- 25

nadwagę – jeżeli wartość wskaźnika mieści się w granicach - 25-30

otyłość – jeżeli wartość wskaźnika mieści się w granicach - 30-40

otyłość olbrzymią – jeżeli wartość wskaźnika jest powyżej – 40


 

O zdrowiu dla seniorów

 

W dniu 27 lutego w Świetlicy Środowiskowej w Bujałach  odbyło się spotkanie z  członkami Klubu Seniora  gminy Sadkowice.

Organizatorami  spotkania byli – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawie Mazowieckiej i Ośrodek Dworactwa Rolniczego.

Celem spotkania było szerzenie wiedzy na temat zasad prawidłowego żywienia.

 • -
 • -

 

Ferie ze zdrowiem

 

Uczestnicy  półkolonii zimowych zorganizowanych w Szkole Podstawowej nr 1, nr 2, nr 4 w Rawie Mazowieckiej  w Rawie Mazowieckiej uczestniczyli w spotkaniu  z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej. Uczestników półkolonii zapoznano z   podstawowymi zasadami zdrowego stylu życia i zapobieganiem zachorowaniom na grypę.

 

 • -
 • -

 

PUKININ  TRZYMA FORMĘ

 

W dniu 04 .O2. 2012 roku w Szkole Podstawowej w  Pukininie odbył się  Dzień Zdrowej Żywności.Uczniowie szkoły podstawowej przygotowali plakaty prawidłowym odżywianiu i aktywności fizycznej. Wykonali również ekspozycje zdrowej żywności. Na zakończenie uczniowie wysłuchali wykładu nt. zbilansowanej diety dzieci i młodzieży.

 • -
 • -

 

Ostrzeżenie przed spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia

 

W związku z przypadkami zatruć metanolem, Główny Inspektor Sanitarny ponownie ostrzega przed spożywaniem wyrobów alkoholowych niewiadomego pochodzenia, jak również wszelkiego rodzaju płynów zawierających alkohol, gdyż mogą one zawierać metanol w ilościach zagrażających życiu lub zdrowiu.

 • UWAGA! METANOL ZABIJA!

 

 • -
Stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące profilaktyki i zwalczania wszawicy oraz stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży 

 

 Młodzież o HIV/AIDS

 

Pod takim hasłem w dniu 12 grudnia w Miejskim Domu Kultury odbyły się

Powiatowe Obchody Światowego Dnia AIDS.

 Impreza została zorganizowana przez Powiatową Stacje Sanitarno-Epidemiologiczną w Rawie Mazowieckiej we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym, Miejskim Domem Kultury w Rawie Mazowieckiej.

 Jej program obejmował :

 - Podsumowanie II Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS

- Spotkanie z wolontariuszem Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Res Humanae

- Występ artystyczny w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Rawie Mazowieckiej.

 Uczestnicy imprezy mogli obejrzeć krótkie filmy dotyczące profilaktyki HIV/AIDS oraz spot dotyczący tegorocznej kampanii multimedialnej –„ Zrób test na HIV".

W imprezie uczestniczyło 300 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu rawskiego.

 

 • -
 • -
 • -
 • -

 

                       Nie pal przy mnie, proszę, Znajdź właściwe rozwiązanie

 

W dniu 7 grudnia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej odbyło się szkolenie wdrażające programy edukacyjne z zakresu profilaktyki antytytoniowych dla dzieci i młodzieży.

W ramach szkolenie pracownicy Poradni psychologiczno-pedagogicznej przeprowadzili z uczestnikami szkolenia warsztaty z zakresu asertywności.

 • -
 • -
 • -

 

Trzymaj Formę

 

W dniu 29.10. 2012 roku w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej odbyło się szkolenie dla szkolnych koordynatorów programu – „Trzymaj Formę”.

Koordynatorzy szkolni wysłuchali następujących wykładów;

 • Znakowanie produktów spożywczych wartością odżywczą .GDA.
 • Przechowywanie żywności
 • Praktyczne wskazówki dla konsumentów ryb.

 

Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

 • -
 • -
 • -

 

Wiedza o Racjonalnym Żywieniu

19 listopada w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  w Rawie Mazowieckiej odbyły się eliminacje – etap powiatowy I Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Racjonalnym Żywieniu. Do Olimpiady przystąpiło dziesięcioro uczniów z 5 Gimnazjów, które realizują program edukacyjny – Trzymaj Formę. Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na 35 pytań testowych wielokrotnego wyboru.

Do etapu wojewódzkiego zostanie zakwalifikowany jeden uczestnik  z powiatu, który uzyskał największą ilość punktów.

 • -
 • -

 

Rzuć palenie – wygraj zdrowie

 

15 listopada , w Światowym Dniu Rzucania Palenia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rawie Mazowieckiej uruchomiła stoisko ekspozycyjno-informacyjne w Centrum Handlowym-RAWA MODE w Rawie Mazowieckiej. W ramach działalności stoiska pracownicy PSSE informowali o szkodliwych dla zdrowia skutkach czynnego i biernego palenia. Zainteresowanym osoba rozdawano ulotki, wykonano pomiary zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu, ciśnienia tętniczego.

 • -

 

RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawie Mazowieckiej informuje, że w dniu 15 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.

 

 • -

 

Młodzież o HIV/AIDS

 

6 listopada w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  w Rawie Mazowieckiej odbyły się eliminacje – etap powiatowy II Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy z zakresu tematyki HIV/AIDS – „ Młodzież o HIV/AIDS”. Do Olimpiady przystąpiły trzy dwuosobowe drużyny z Liceum Ogólnokształcącego w Rawie Mazowieckiej. Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na 20 pytań testowych oraz 8 pytań problemowych.

Najwyżej oceniony zespól będzie zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 30 listopada 2012 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi.

 

 

 • -
 • -

 

UCZEŃ W RODZINIE

 

W październiku  2012 pracownik Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej oraz pracownik Higieny Dzieci  i Młodzieży  Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej przeprowadzili w  szkole Podstawowej nr 2 w Rawie Mazowieckiej   zajęcia edukacyjne dla rodziców dzieci  klas pierwszych. Rodzice otrzymali wskazówki  jaki zakupić tornister i jak  prawidłowo przygotować stanowisko pracy ucznia w domu.  

 

 • -
 • -

 

 • -

ULOTKA - Praktyczne wskazówki dla konsumentów RYB


 

 • -

 

Informacja

 

Ważna informacja  dla podmiotów  działających na rynku spożywczym prowadzących  produkcje pierwotną  ( m.in.: GOSPODARSTWA SADOWNICZE , ROLNE)

Zgodnie z obowiązującym prawem ( w szczególności  z art. 61, 63, 64, 65 ustawy o bezpieczeństwie żywności żywienia z 2006 r.) przypomina się , że :

- każdy podmiot działający na rynku spożywczym prowadzący produkcję pierwotną

( gospodarstwo rolnicze/sadownicze  wprowadzające do obrotu owoce, warzywa , grzyby) jest zobowiązany do złożenia wniosku  o wpis  (lub zatwierdzenie i wpis)  zakładu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

W odniesieniu do podmiotów działających na rynku spożywczym  i prowadzących produkcję pierwotną  bez  złożenia w.w wniosku i uzyskania  wpisu  do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej  będą zastosowane przepisy dotyczące nakładania kar za brak rejestracji  zgodnie z  art. 55 rozporządzenia (WE) 882/2004 oraz art. 103 ust. 1 pkt 4 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia ( Dz.U. z 2010r Nr 136 poz.914 z późn.zm.)  w myśl którego :”kto prowadzi działalność  w zakresie produkcji (…) bez złożenia  wniosku o wpis (…) podlega karze pieniężnej (..) .Wysokość  kary pieniężnej może być wymierzona do 5000zł , nie mniej niż 1000zł.

Wnioski do pobrania …kliknij tutaj 


 

 

Decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego znak GIS PR- 073-44/MB/12 z dnia 9 października 2012 r.

 

       Główny Inspektor Sanitarny uchylił 9 października zakaz wprowadzania do obrotu napojów alkoholowych powyżej 20 proc. pochodzących z Republiki Czeskiej .Przebadane próbki pochodzące z legalnego alkoholu nie zawierały metanolu w stężeniu przekraczającym obowiązujące normy.Zgodnie z oficjalną informacją, przekazaną do Głównego Inspektoratu Sanitarnego przez czeskie Ministerstwo Rolnictwa, wyniki śledztwa policyjnego i ustaleń innych organów kontrolnych wskazują, że przedmiotem legalnego eksportu były wyłącznie bezpieczne alkohole pochodzące z legalnej produkcji.


  


 Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy 

O zdrowiu latem

W Świetlicy Środowiskowej i  na obozie harcerskim w Lesiewie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rawie Mazowieckiej zorganizowała spotkanie z dziećmi pt „ Ze zdrowiem za pan brat”.

Celem spotkania było zapoznanie uczestników letniego wypoczynki z zasadami zdrowego stylu życia oraz zrozumienie znaczenia zbilansowanej diety dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dzieci uzyskały wiedzę nt. szkodliwości dymu tytoniowego,  biernego palenia, bezpiecznej kąpieli w zbiornikach wodnych, bezpiecznego korzystania z promieni słonecznych , prawidłowego odżywiania, potrzebie przestrzeganie zasad higieny osobistej .

Przeprowadzono quizy o zdrowiu. Wszyscy  uczestnicy otrzymali drobne upominki.

Wszyscy uczestnicy zostali zapoznani z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w czasie wakacji

  

 • -
 • -

Czyste powietrze wokół nas

  

W dniu 29 .05. 2011 roku w Miejskim Domu Kultury  w Rawie Mazowieckiej odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego – „  oraz programu edukacyjnego "Czyste powietrze wokół nas".

Dzieci z rawskich przedszkoli poprzez wiersz , piosenkę , inscenizację  przedstawiły szkodliwy wpływ dymu tytoniowego na nasze zdrowie.

 • -
 • -
 • -

 Dzień dla Zdrowia w Białej Rawskiej

 

W dniu 29.05.2012 roku odbył się I Bialski Dzień Profilaktyki . W tym dniu mieszkańcy gminy Biała Rawska mogli  skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych : mammografii,  z badań PSA,   poziomu cukru i cholesterolu, testu na obecność krwi utajonej, poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Odbył się również pokaz udzielania pierwszej pomocy, samobadania piersi, konsultacje lekarza onkologa i kardiologa i dietetyka. Łącznie  wykonano 630 badań. Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały soki i przetwory z jabłek. Natomiast uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Białej Rawskiej przygotowali  pokaz zdrowej żywności połączony z degustacją. Odbyły się również rozgrywki sportowe . 

 • -
 • -
 • -
 • -

 Światowy Dzień bez Tytoniu

   

W dniu 20.maja na Placu Zamkowym  w ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu oraz obchodów Roku Korczaka , Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Rawie Mazowieckiej uruchomiła punkt  ekspozycyjno-konsultacyjny , w którym oprócz ulotek i broszur antynikotynowych  oferowane były:

 • badania zawartości tlenku węgla w kierunku zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu
 • pomiar ciśnienia tętniczego
 • quizy o zdrowiu dla dzieci
 • propagowanie zdrowego, wolnego od dymu tytoniowego stylu  życia

 

 

 • -
 • -
 • -

Młodość wolna od narkotyków

 

         W dniu 19 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej odbył się Powiatowy  Dzień Przeciwdziałania Uzależnieniom .

W spotkaniu wzięła udział młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu rawskiego.

Młodzież z rawskiego Liceum Ogólnokształcącego zadbała o oprawę artystyczną podczas spotkania. Kierownik Poradni  Profilaktyki Uzależnień  MONAR w Łodzi , omówił skutki uzależnień od środków psychotropowych.

Pani  Karolina Sokołowska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji  przybliżyła zagadnienia związane z prawnymi konsekwencjami zażywania narkotyków. 

 • -
 • -
 • -

VII Europejski Tydzień Szczepień 2012

 • -


"Zapobiegaj. Chroń. Szczep" – to slogan tegorocznego Europejskiego Tygodnia Szczepień, który przypada w terminie 21 -27 kwietnia. Celem organizowanego pod patronatem WHO Europejskiego Tygodnia Szczepień jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom oraz zwiększenie liczby szczepień, ze szczególnym uwzględnieniem grup ryzyka.

Biuro WHO w Polsce informuje, że wśród najważniejszych problemów podejmowanych podczas Tygodnia są:
- Szczepienia przeciwko odrze, której wyeliminowanie w regionie europejskim do 2015 roku jest jednym z celów Światowej Organizacji Zdrowia. Lokalne epidemie tej choroby nadal pojawiają się w Regionie WHO EURO,
- Utrzymanie statusu Europy jako Regionu wolnego od polio (w tym roku przypada 10. rocznica ogłoszenia Europy wolnej od Polio),
- Promowanie szczepień dla osób w podeszłym wieku, dla których te przeciwko grypie należą do kategorii ratujących życie.

 

    W związku z powyższym, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rawie Mazowieckiej ul. Łowicka 15 organizuje w dniach 23 do 25 kwietnia 2012r. w godzinach 9.00do 14.00 Punkt Informacyjno-Konsultacyjny. Wszyscy zainteresowani sprawami szczepień ochronnych mogą także uzyskać informację w oddziale nadzoru epidemiologii oraz pod numerem telefonu 46-814-48-62 .
  Światowy  Dzień  Zdrowia

 

W dniu 2.04. 2012 roku w Miejskim Domu Kultury w  Rawie Mazowieckiej odbyły się obchody Światowego Dnia  Zdrowia . Organizatorami obchodów był Zarząd Stowarzyszenia –Rawski Uniwersytet III oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Wykład pod tytułem –„jesień życia- radość bycia” wygłosił Krzysztof Jasiński- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Ponadto studenci Uniwersytetu III wieku mieli możliwość obejrzenia  pokazu pierwszej pomocy (Oddział Ratownictwa – Szpital Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej) oraz  grupy  ćwiczącej aerobik .Obchody wzbogacił występ pary tancerzy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy  degustowali sałatki wykonane przez uczniów Centrum Edukacji Zawodowej w Rawie Mazowieckiej.

 • -
 • -
 • -
 • -

Światowy Dzień Zdrowia 2012 roku

Więcej zdrowia- więcej życia

 

Światowy Dzień Zdrowia  – święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948r. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Dzięki obchodom Światowego Dnia Zdrowia społeczności z całego świata mają niepowtarzalną sposobność integracji na rzecz promowania działań prozdrowotnych.  Światowy Dzień Zdrowia odbywa się co roku pod innym hasłem.

W 2012r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła Hasło Roku jako „Starzenie się i Zdrowie”.

Zachowanie dobrego zdrowia w przypadku starszych ludzi jest niezwykle ważne, jeśli mają oni pozostać niezależni i być aktywnymi członkami swoich rodzin i społeczności. Bez względu na wiek, każdy ma nadzieję na spędzenie swojej „jesieni życia” w dobrym zdrowiu.

Według Międzynarodowej Rady Pielęgniarek należy przestrzegać „nawyków zdrowego starzenia się” :

 • Stosować zbilansowaną, urozmaiconą i zdrową dietę !
 • Być aktywnym fizycznie !
 • Nie palić i nie nadużywać alkoholu !
 • Zapobiegać upadkom !
 • Regularnie badać się !
 • Stawiać codziennie swojemu umysłowi wyzwania !
 • Utrzymywać krąg znajomych i przyjaciół !

8 marca o zdrowiu

 

 W dniu 8.03.2012 roku w Urzędzie Gminy w Rawie Mazowieckiej odbyła się impreza profilaktyczna -,, Dzień dla Zdrowia”. Organizatorami byli – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawie Mazowieckiej, Urząd Gminy w Rawie Mazowieckiej oraz Ośrodek Dworactwa Rolniczego.

Celem spotkania było szerzenie wiedzy na temat zasad prawidłowego żywienia.

Mieszkanki gminy  dowiedziały się co to jest zdrowie i jak o nie dbać. Wysłuchały  wykładu –„ Wpływ prawidłowego odżywiana na zachowanie zdrowia człowieka”. 

 • -
 • -

Bezpieczne grzybobranie

 

Grzyby to nie tylko smaczna potrawa, ale i nieodzowny element lasu.

         Większość grzybów leśnych współżyje z różnymi gatunkami drzew, tworząc tzw. mikoryzę. To współżycie jest korzystne, a nawet nieodzowne tak dla grzybów, jak i dla drzew. Dlatego nie wolno niszczyć grzybów niejadalnych lub trujących. Niech spełniają swoją rolę w lesie.

 Musimy też pamiętać, aby nie niszczyć grzybni, właściwego ciała grzyba, którego owocniki nazywamy popularnie grzybami. Ich zadaniem jest wytwarzanie zarodników, poprzez które grzyby rozmnażają się.

ABC zbieracza grzybów

Zbieramy gatunki grzybów tylko dobrze znanych.

Nie zbieramy grzybów bardzo młodych, nie wykształconych owocników. Trudno rozpoznać ich gatunek, możemy się pomylić.

Zbieramy grzyby całe poprzez wykręcanie z podłoża. Pozostały dołek zasypujemy  ziemią i lekko przygniatamy, ponieważ w ten sposób zabezpieczamy grzybnię. Zbieranie grzybów przez ułamanie trzonu lub obcięcie nożem dolnej jego części jest szkodliwe dla grzybni , a także utrudnia rozpoznanie wszystkich charakterystycznych cech grzyba, tak bardzo istotnych do określenia jego bezpieczeństwa dla zdrowia ludzi.

Zbieramy grzyby tylko do łubianek i przewiewnych koszyków. W torebkach, siatkach i koszykach plastikowych grzyby łatwo ulegają zaparzeniu i zepsuciu. Nawet w jadalnych gatunkach grzybów mogą wtedy wytwarzać się substancje trujące i szkodliwe dla zdrowia.

Nie oceniamy grzybów nam nieznanych na podstawie smaku, ponieważ np. śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy ma smak łagodny, nie wyróżniający się niczym szczególnym. Nie wierzmy też starym przesądom mówiącym o ciemnieniu cebuli lub czernieniu srebrnej łyżki, włożonych do potrawy z grzybów. Co miałoby świadczyć o tym, że jest ona sporządzona z gatunków grzybów niejadalnych czy trujących.

  ABC przyrządzania i spożywania potraw z grzybów

Grzyby są potrawą ciężkostrawną i dlatego nie wolno podawać ich małym dzieciom, ludziom w podeszłym wieku oraz osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego

Potrawy z grzybów należy spożywać świeże, bezpośrednio po sporządzeniu.

Nie wolno przetrzymywać potraw z grzybów nawet w lodówce, ponieważ łatwo się psują i szybko powstają w nich substancje trujące.

Należy pamiętać : zatrucia grzybami objawiają się bólami głowy, brzucha, nudnościami i biegunką. W takich sytuacjach niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza. Należy wiedzieć, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Zgłoszenie się w porę do lekarza może choremu uratować życie.

GRZYBOBRANIE  -   NAJMILSZĄ  FORMĄ WYPOCZYNKU ALE TYLKO DLA ROZWAŻNYCH


O zdrowiu latem

 

W Świetlicy Środowiskowej i w Miejskiej Bibliotece  Publicznej Oddział dla Dzieci, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rawie Mazowieckiej zorganizowała spotkanie z dziećmi pt „ Z higieną za pan brat”.

Celem spotkania było zapoznanie uczestników letniego wypoczynki z zasadami zdrowego stylu życia oraz zrozumienie znaczenia higieny osobistej dla funkcjonowania organizmu

 • -
 • -

Światowy Tydzień Wody


BEZPIECZNE MIEJSCE PRACY

 • -

 

Organizatorem kampanii jest Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

Celem kampanii BEZPIECZNE MIEJSCE PRACY jest:
- Zwiększenie świadomości występowania zagrożeń środowisku pracy, oraz
- Zwiększenie poziomu wiedzy na temat sposobów skutecznej ochrony przed skutkami występowania tych zagrożeń.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronach:

Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w PracyRAWSKA MAJÓWKA

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rawie Mazowieckiej włączyła się do udziału w imprezach towarzyszących z okazji Rawskiej Majówki w zakresie promocji zdrowia .

 Celem uczestnictwa było zainteresowanie problematyką antynikotynową, właściwego odżywiania jak najszerszych kręgów społeczeństwa  poprzez opracowania  graficzne, przekazanie pewnej dozy wiedzy w formie słowa drukowanego , rozmów indywidualnych, pomiaru  zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiaru ciśnienia tętniczego.

 • -
 • -
 • -

Światowy  Dzień bez  Tytoniu

 

Aby zwrócić uwagę na szkodliwość palenia papierosów Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 31 maja 2011 r. Światowym Dniem  Bez Tytoniu .

 Tematem tegorocznych obchodów jest Ramowa Konwencja Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu.

To pierwszy międzynarodowy traktat uchwalony przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia w 2003 roku (Polska przystąpiła do Konwencji w 2006 roku). Dokument jest odpowiedzią na szerzącą się epidemię palenia tytoniu.
Celem Konwencji i jej protokołów jest ochrona obecnie żyjących oraz przyszłych pokoleń przed zdrowotnymi, społecznymi, środowiskowymi i ekonomicznymi następstwami konsumpcji wyrobów tytoniowych i narażenia na dym tytoniowy.

 W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu  

Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Rawie Mazowieckiej zapraszamy wszystkich zainteresowanych do punktu konsultacyjno -  edukacyjnego na Placu Zamkowym

W  dniu 29 maja 2011 r. w godzinach 12.30 -16.00 będzie można:

                              1.   Zbadać ilość tlenku węgla w wydychanym powietrzu

                              2.  Zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi.


Mamo, tato nie pal

  

W dniu 19 .05. 2011 roku w Miejskim Domu Kultury  w Rawie Mazowieckiej odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego – „ Mamo, tato nie pal” oraz programu edukacyjnego "Czyste powietrze wokół nas".

Dzieci z rawskich zerówek  przedstawiły inscenizację  mówiącą o szkodliwym wpływie dymu tytoniowego na nasze zdrowie. 

 • -
 • -
 • -

Cała Prawda o Papierosie

 

W siedzibie Starostwa  Powiatowego w Rawie Mazowieckiej można obejrzeć wystawę

pt. ”Cała  Prawda o Papierosie”.

Otwarcia wystawy dokonał Marian Krzyczkowski - Wicestarosta  Powiatu Rawskiego oraz Krzysztof Jasiński – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawie Mazowieckiej. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele urzędów, Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Rawie Mazowieckiej oraz uczniowie gimnazjum, media lokalne.

Uczestnicy wystawy wysłuchali wykładu lek. med. Ryszarda Kądzieli – Dlaczego warto nie palić, przepisy prawne w zakresie Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, przedstawił Krzysztof Jasiński – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawie Mazowieckiej.

Grupa ,,Słoneczka” z  Przedszkola nr 1  zaśpiewała piosenkę o Dinku , który nie lubi palaczy i ucieka przed dymem.

Zwiedzający wystawę mogą zapoznać się z historią, skutkami zdrowotnymi palenia tytoniu. Wystawa będzie czynna do końca maja.

 • -
 • -
 • -


Europejski Tydzień Szczepień

W dniach 23– 30 Kwietnia 2011 po raz szósty obchodzić będziemy Europejski Tydzień Szczepień w Polsce. Tak jak w latach ubiegłych jest to inicjatywa kierowana i koordynowana przez Światową Organizację Zdrowia a realizowana przez państwa członkowskie na krajowym i lokalnym poziomie, oraz inne pokrewne sektory i partnerów. Hasło tegorocznego Tygodnia brzmi: Wspólne działania wobec wspólnych zagrożeń. Celem Tygodnia w 2011r  jest podkreślenie wagi współpracy oraz dzielenia się zarówno własnymi doświadczeniami jak i odpowiednimi rozwiązaniami mającymi na celu zapobieganie chorobom za pomocą szczepień w regionie Europejskim.

 

W związku z Europejskim Tygodniem Szczepień w dniach 26 -29 kwietnia br. (od poniedziałku do piątku) w Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej przy ulicy Łowickiej 15 czynny będzie w godzinach 8:00 - 10.00 punkt informacyjny, w którym będzie można uzyskać informacje na temat szczepień.


Światowy  Dzień  Zdrowia

 

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietniaw rocznicę założenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Corocznie Organizacja wybiera jeden kluczowy problem dotyczący zdrowia, zachęcając do działania ludzi w różnym wieku i różnych społeczności.

Celem jest podkreślenie wagi danego zagadnienia dla zachowania zdrowia i podniesienia jakości życia. Światowy Dzień Zdrowia daje społecznościom z całego świata unikatową sposobność integracji na rzecz promowania działań prozdrowotnych.

W 2011 roku Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest pod hasłem „Walcz z Lekoopornością

W ostatnim okresie obserwuje się znaczny wzrost bakterii chorobotwórczych oporonych na działanie antybiotyków. Powodem jest stosowana coraz częściej bez większego uzasadnienia antybiotykoterapia.

Antybiotyki są lekami przeciwbakteryjnymi, których zadaniem jest niszczenie bakterii chorobotwórczych lub hamowania ich wzrostu.

Więcej na ten temat znajdą Państwo na stronach

w.w.w.euro.who.inst.

www.antybiotyki.edu.pl


Zapobiegamy Otyłości

 

W dniu 30.03. 2011 roku odbyło się szkolenie dla  koordynatorów i realizatorów programu ,, Trzymaj Formę”.

Podczas szkolenie uczestnicy m. in mogli wysłuchać wykładu  lek. med. Witolda Szymańskiego dotyczącego zapobiegania i skutków otyłości.

 • -
 • -
 • -

Pierwszy Dzwonek

 

24 marca 2011r. w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej odbyło się szkolenie dla szkolnych koordynatorów programu.Program ma na celu profilaktykę zakażeń meningokokowych.

Program w powiecie rawskim będzie realizowany w 12 szkołach podstawowych, w 7 Gimnazjach i w jednej szkole ponadgimnazjalnej.

 • -
 • -


STAN SANITARNY

 POWIATU RAWSKIEGO ZA 2010 ROK


Ocena obszarowa jakosci wody do spozycia na terenie powiatu rawskiego za rok 2010


Znajdź właściwe rozwiązanie

 

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Rawie Mazowieckiej w II półroczu roku szkolnego 2009/2010 rozpoczęła realizację nowego programu edukacji antytytoniowej pt. "Nie pal przy mnie, proszę"kierowanego do uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz ich rodziców, oraz programu  - „Znajdź właściwe rozwiązanie” kierowanego  do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, uczniów szkół gimnazjalnych oraz ich rodziców

W  edycji pilotażowej w programie uczestniczyła Szkoła Podstawowa w Lesiewie i Gimnazjum nr 1 w Rawie Mazowieckiej.

W roku szkolnym 2010/2011 będzie miała  miejsce I edycja programów. Spotkanie ze szkolnym koordynatorami programu odbyło się 11.02.2011 roku w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej.

Program ”Nie pal przy mnie , proszę” i znajdź właściwe rozwiązanie stanową następne ogniwa w cyklu programów profilaktyki antytytoniowej adresowanych do dzieci i młodzieży.

 • -
 • -

Czyste  powietrze wokół nas

 

W dniu 10.02.2011  roku w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej odbyło się spotkanie z koordynatorami programu edukacyjnego – Czyste Powietrze Wokół Nas.

Adresaci programu:

Dzieci 5-6 letnie, ich rodzice i opiekunowie.

Cele główne programu:

Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

 Cele szczegółowe programu:

Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.

Wykształcenie umiejętności różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.

Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu tytoniowego.

Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.

Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca w których mogą być narażone na dym.

 • -
 • -

Światowy  Dzień Walki z Rakiem

 

 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę, że w związku z powiększaniem się i starzeniem światowej populacji stale wzrasta liczba zachorowań na nowotwory złośliwe - do 2030 roku liczba ofiar może wzrosnąć do ponad 11 mln rocznie.

Jednocześnie eksperci WHO podkreślają, że poprzez proste działania profilaktyczne możliwe jest ograniczenie liczby zachorowań na nowotwory złośliwe o ponad 30 proc. Przede wszystkim należy unikać palenia papierosów (wdychanie dymu tytoniowego to bezsprzecznie najskuteczniejszy sposób na wywołanie raka).

Poza tym warto zdrowo się odżywiać (jedząc bogate w przeciwutleniacze warzywa i owoce), regularnie uprawiać sport, unikać nadmiernej ekspozycji na słońce a także zapobiegać infekcjom wywołującym niektóre odmiany raka (np. szczepiąc się przeciwko powodującemu raka szyjki macicy wirusowi HPV )

Ważne są też regularne badania kontrolne - m.in. cytologia, mammografia, kolonoskopia czy badanie prostaty - eksperci podkreślają, że rak wcześnie wykryty jest często całkowicie uleczalny.

W związku z obchodami Światowego Dnia Walki z Rakiem, odbyło się spotkanie pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Rawie Mazowieckiej dotyczące profilaktyki chorób odtytoniowych.

 • -
 • -

 

Ferie ze zdrowiem

 

24 stycznia dzieci z półkolonii zimowej zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 1 w Rawie Mazowieckiej uczestniczyły w spotkaniu  z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej. Uczestnicy  spotkania dowiedzieli się jak zapobiegać zachorowaniom na grypę.

 • -

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.