Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej

Data i imieniny

Dziś jest: środa, 26 lutego 2020
Imieniny: Aleksandra, Mirosława

Ułatwienia dostępu

Odnośniki

Banery

  • Elektroniczna Skrzynka Podawcza
  • Termomodernizacja Kompleksu Budynków Szpitala Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej
  • Unia Europejska - informacje o projektach realizowanych przy współudziale środków unijnych
  • Program Operacyjny Kapitał Ludzki
  • Geoportal
  • Regionalny System Ostrzegania

Promobox

Nawigacja

Treść strony

Celebracja Prezydencji Republiki Czeskiej w Unii Europejskiej 

 

logo

Celebracja Prezydencji Republiki Czeskiej
w Unii Europejskiej w Pałacu Chojnata

Informacja prasowa

 

Deszczowa pogoda, która spowiła Wysoczyznę Rawską 16 maja br. nie przeszkodziła w tym, by atmosfera panująca na Uroczystości Celebracji Prezydencji Republiki Czeskiej w Unii Europejskiej była bardzo gorąca. Urok romantycznego Pałacu Chojnata i urozmaicony program Uroczystości sprawiły, iż zaproszeni Goście do późnych godzin wieczornych nawiązywali pomiędzy sobą kontakty zarówno biznesowe, jak i towarzyskie.

   - W tym geograficznym centrum kontynentu, jakim jest Wysoczyzna Rawska, pragniemy zbliżać do siebie nasze małe europejskie ojczyzny. Chcemy poznawać przedstawicieli krajów, które w danym półroczu przewodniczą Radzie Europy, odkrywać potencjał i kulturę ich terenów, jednocześnie prezentując uroki naszego obszaru - powiedział na otwarciu Uroczystości Krzysztof Malarecki, właściciel położonego koło Białej Rawskiej, Pałacu Chojnata.

    Po mającej miejsce w grudniu zeszłego roku Celebracji Prezydencji Francji w Unii Europejskiej, nadszedł czas na ugoszczenie Czechów. Pomysł cyklu „Celebracji Prezydencji w Unii Europejskiej” powstał w  Pałacu Chojnata. Jest to jedyna tego typu uroczystość w Polsce. Majowe spotkanie miało na celu wspieranie rozwoju współpracy w ramach założeń hasła „Europa bez barier”, a także podkreślenie i umocnienie platformy wymiany kontaktów ekonomiczno-kulturalnych pomiędzy przedsiębiorcami z różnych branż obu krajów, oraz prezentację ich walorów turystycznych.
    Współorganizatorem tej edycji jest także Ambasada Republiki Czeskiej oraz Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej, którego zaangażowanie w promocję regionu jest godne naśladowania. Starosta Rawski, Pan Józef Matysiak, w swojej mowie powitalnej, podkreślił fakt, jak ważne są takie inicjatywy dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Podobnie jak Ambasador Republiki Czeskiej, jego Ekscelencja Jan Sechter, który podziękował wszystkim Gościom za tak liczne przybycie, które świadczy o randze wydarzenia i jest nadzieją na nawiązanie bliskich relacji pomiędzy naszymi krajami.

   - Pamiętajmy, iż najcenniejszym aspektem tego spotkania jest wzajemne poznawanie się ludzi pochodzących z innych regionów kontynentu, bo przecież zawsze najważniejszy jest człowiek. Nie memoriały, nie podpisane umowy, zacznijmy od tego, aby spotkał się człowiek z człowiekiem - podkreślił Krzysztof Malarecki.

    Wśród znamienitych Gości zaproszonych na wydarzenie znaleźli się m.in. Pani Jolanta Chełmińska, Wojewoda Łódzki, profesor Andrzej Rzepliński, sędzia Trybunału Konstytucyjnego RP,  oraz dziennikarz od lat przybliżający naszym rodakom czeską kulturę, Mariusz Szczygieł. Podczas otwarcia Uroczystości został odczytany list skierowany do uczestników Celebracji Prezydencji Republiki Czeskiej od Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego.

    Jednym z punktów przygotowanego na Celebrację programu było m.in. Rendez-vous Biznesu, czyli spotkanie przedstawicieli czeskich firm z lokalnymi przedsiębiorcami, władzami samorządowymi, liderami społeczności regionu oraz mediami, które w efekcie miały prowadzić do nawiązania i umocnienia kontaktów biznesowych poprzez prezentację firm różnych branż, zainteresowanych inwestowaniem w regionie. Patronat nad tą częścią spotkania objęli Pan Marek Cieślak, Prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Pan Jiři Banot, Dyrektor CzechTrade czyli Czeskiej Agencji Wspierania Handlu.

   - Spotkanie w Pałacu Chojnata było według mnie bardzo ciekawą platformą do nawiązania współpracy pomiędzy firmami, których przedstawiciele obecni byli na Celebracji. Teraz należy zadbać, aby zawarte kontakty zostały podtrzymane i dołożyć wszelkich starań prowadzących do dalszej współpracy - powiedział Jiři Banot.

    Wśród atrakcji prezentujących czeską kulturę znalazła się m.in. wystawa „Czeskie Naj” - projekt Ministerstwa Spraw Zagranicznych Czech realizowany w całej Polsce przez Czeskie Centrum pod patronatem firmy CEZ Group - dzięki któremu Goście spotkania mieli okazję przekonać się, jak kreatywni są nasi czescy sąsiedzi. Ze wspaniałym i inspirującym koncertem wystąpił jedyny zespół w Polsce grający na ręcznych dzwonkach, świętujący w tym roku swoje dziesięciolecie, „Zelowskie Dzwonki”, prowadzony przez dyrygent ks. Wierę Jelinek z Parafii Ewangelicko-Reformowanej z Zelowa. Proboszczem Parafii jest ks. Mirosław Jelinek, opiekun mniejszości czeskiej w Polsce.

   - Koncert obudził we mnie niesamowite wspomnienia - powiedziała, podczas swego przemówienia, wzruszona Jolanta Chełmińska, Wojewoda Łódzki, która pochodzi z tamtych terenów i miesiąc temu została Przyjacielem Zelowskich Dzwonków.
 
    Goście mieli także okazję obejrzeć fragmenty filmu z 1933 r., jednej z pierwszych koprodukcji polsko-czeskich : „12 Krzeseł” w reżyserii Michała Waszyńskiego i Maca Frica, z Adolfem Dymszą i Vlasta Burianem. Zaprezentowano niezapomniane sceny potwierdzające fakt, iż Polacy i Czesi zawsze znajdą sposób, aby się porozumieć.

    Całość Celebracji upłynęła pod znakiem czesko-polskiej majówki okraszonej festiwalem wyjątkowych smaków. Przy akompaniamencie czeskiego piwa Pilsner i pochodzących z Moraw wyśmienitych win, Goście próbowali lokalnych przysmaków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Linkowa współpracującej z Lokalną Grupą Działania Kraina Rawki oraz przede wszystkim specjałów zaserwowanych przez Szefa Kuchni Pałacu Chojnata, Jacka Dunaja i kucharza czeskiej Ambasady, Petera Zikmunda. Słodkim akcentem była niewątpliwie fontanna czekoladowa ufundowana przez Cukieterię. Podczas degustacji, Goście mogli również oglądać spoty reklamowe z najnowszej kampanii promocyjnej marki Hoop Polska, należącej do czeskiej Grupy Kofola SA, głównego sponsora Celebracji.

    Uczestnicy chętnie wykorzystywali możliwość wypróbowania jazdy nowym modelem Skody Superb. W specjalnie rozłożonym namiocie firmy, można było, popijając kawę, dowiedzieć się wszystkiego o szczegółach technicznych i komforcie jazdy, jakie daje ten nowoczesny samochód.

    Celebracja Prezydencji Republiki Czeskiej zgromadziła w Pałacu Chojnata ponad 300 Gości. Przy tej okazji nie zapomniano o wsparciu takich inicjatyw jak Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rawie Mazowieckiej założonego przez Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Rawskiej, które zaprezentowało rękodzieło swoich podopiecznych. W podziemiach Pałacu można było zapoznać się z pracami poplenerowymi Ogólnopolskiej Galerii Twórców Niepełnosprawnych  „Nasza Galeria”, których tematem przewodnim były zabytki regionu. Natomiast dochód z loterii fantowej przeprowadzonej na zakończenie Celebracji przeznaczono na wsparcie działalności „Zelowskich Dzwonków”.  Można było wygrać wiele wspaniałych nagród ufundowanych przez Partnerów Celebracji, a wśród nich voucher na pobyt w hotelu w Pradze, wręczony przez Panią Ivanę Bilkovą, dyrektor CzechTourism, który w ramach Celebracji zaprezentował bardzo atrakcyjną ofertę turystyczną. Czechy kusiły wszystkich Gości swymi polami golfowymi, wspaniałymi zamkami, zabytkami i plenerami, szczególnie teraz w momencie planowania urlopów, należy pamiętać, że tak blisko nas znajduje się kraj, który oferuje wciąż dużo tajemnic do okrycia i zadowoli wszelkie gusta turystyczne.

    Uroczystości patronowały : TVP Łodź, Polskie Radio dla Zagranicy, Onet.pl, Magazyn Polska-Czechy, Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Eventspace.pl, Głos Rawy. Patronat prasowy objął Dziennik Łódzki. Działania koordynacyjne były przeprowadzane przez Agencję Marketing & Advertising House.

Wiecej informacji : Magdalena Jabłońska, tel. 609 921 609

Opracował : Eventspace/Ma-House
 

Fotogaleria
  • autor: B.M., data: 2009-05-21

Powrót

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.