Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej

Data i imieniny

Dziś jest: środa, 26 lutego 2020
Imieniny: Aleksandra, Mirosława

Ułatwienia dostępu

Odnośniki

Banery

  • Elektroniczna Skrzynka Podawcza
  • Termomodernizacja Kompleksu Budynków Szpitala Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej
  • Unia Europejska - informacje o projektach realizowanych przy współudziale środków unijnych
  • Program Operacyjny Kapitał Ludzki
  • Geoportal
  • Regionalny System Ostrzegania

Promobox

Nawigacja

Treść strony

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" 1 marca przedstawiciele władz Powiatu Rawskiego złożyli kwiaty na cmentarzu wojennym.

Ustanowione w ubiegłym roku święto państwowe to hołd składany żołnierzom podziemia niepodległościowego i   antykomunistycznego, którzy do końca stawiali opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR.

Określenie żołnierze wyklęci oznacza żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku, ostatni żołnierz wyklęty to Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie.

Według różnych i wciąż niepełnych danych, po drugiej wojnie światowej z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. „Żołnierzy Wyklętych”. W latach 1944-1955 sądy komunistyczne orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których wykonano ok. 4,5 tys. Ponad 200 tys. polskich patriotów trafiło do więzień i obozów pracy.

1 marca jest datą symboliczną – tego dnia w 1951 roku w kazamatach mokotowskiego więzienia strzałem w tył głowy zamordowano siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Dziś oddajemy cześć świadectwom męstwa tych żołnierzy, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji i czcimy pamięć tych, którzy mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę.

  • autor: B.M., data: 2013.03.01

Powrót

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.