Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej

Data i imieniny

Dziś jest: niedziela, 20 stycznia 2019
Imieniny: Fabiana, Sebastiana

Ułatwienia dostępu

Odnośniki

Banery

 • Elektroniczna Skrzynka Podawcza
 • Termomodernizacja Kompleksu Budynków Szpitala Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej
 • Unia Europejska - informacje o projektach realizowanych przy współudziale środków unijnych
 • Program Operacyjny Kapitał Ludzki
 • Geoportal
 • Regionalny System Ostrzegania

Promobox

Nawigacja

Treść strony

PRZEKAZENIE KART RABATOWYCH PKN ORLEN PRZEDSTAWICIELOM OSP KSRG Z POWIATU RAWSKIEGO 

W dniu 24 grudnia 2018 roku st. bryg. Marcin Szymański - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej odebrał w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi karty rabatowe PKN Orlen dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego z terenu powiatu rawskiego. Na podstawie umowy podpisanej przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i przedstawicieli PKN Orlen czynnym członkom OSP KSRG biorącym udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych zostanie przekazana karta rabatowa dzięki której na stacjach Orlen i Bliska będzie przysługiwał rabat na zakup paliwa. 

Przekazania 173 kart rabatowych PKN Orlen przedstawicielom poszczególnych OSP w KSRG z terenu powiatu rawskiego dokonał st. bryg. Marcin Szymański - Komendant Powiatowy PSP w Rawie Mazowieckiej w dniu 28 grudnia 2018 roku o godzinie 10:00 w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej. Prezesi poszczególnych jednostek OSP w KSRG przekażą karty druhom w swoich jednostkach w miesiącu styczniu 2019 roku.

 • 20181228_100738

więcej zdjęć z przekazania w foto - galerii

Życzenia świąteczno-noworoczne Komendanta Głównego PSP 
 • zyczenia_2018_2019
Życzenia świąteczno-noworoczne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego 

Życzenia świąteczno-noworoczne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego

Życzenia świąteczno-noworoczne Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego 

Życzenia świąteczno-noworoczne Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego

 • mswia_2
Porozumienie MSWiA i związków zawodowych funkcjonariuszy 

Porozumienie MSWiA i związków zawodowych funkcjonariuszy

 

W czwartek (8 listopada br.) minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną. W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin.

 

Jak zadeklarowali przedstawiciele strony związkowej zawarte dziś porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku. Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany dziś kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa.

 

Ze strony społecznej porozumienie podpisali: Krzysztof Hetman - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Krzysztof Oleksak - Związek Zawodowy Strażaków „Florian”, Rafał Jankowski - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Marcin Kolasa - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Andura - Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność". 

 

Podwyżka o 655 zł brutto w 2019 r. oraz o 500 zł brutto w 2020 r.

 

W toku negocjacji ustalono, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od początku przyszłego roku po 655 zł brutto podwyżki, co spowoduje wzrost wielokrotności tzw. kwoty bazowej o 0,43. Przypominamy, że początkowo MSWiA proponowało od 1 stycznia 2019 r. podwyżkę w kwocie 309 zł, a od 1 lipca 2019 r. w kwocie 253 zł brutto.

 

Porozumienie zakłada też, że funkcjonariusze otrzymają kolejną podwyżkę w kwocie 500 zł brutto – od 1 stycznia 2020 r.

 

Pełnopłatne nadgodziny dla wszystkich funkcjonariuszy MSWiA

 

Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

 

Zgodnie z zawartym dziś porozumieniem - od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu.

 

Rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę

 

Przypominamy, że 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki.

 

Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r.

 

Dodatkowe zachęty do pozostawania w służbie

 

Zarówno MSWiA jak i stronie związkowej zależy, aby doświadczeni funkcjonariusze jak najdłużej zostawali w służbie. Dlatego MSWiA zaproponowało, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby.

 

Pozostałe ustalenia MSWiA i strony społecznej

 

Przedstawiciele strony społecznej wezmą czynny udział w opracowaniu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024 ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń.

 

W kwestii postulatu związanego z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy strony ustaliły, że pozostają przy rozbieżnych stanowiskach, jednak deklarują wolę rozwiązania problemu do końca 2019 r. Chodzi tu o zasady przejścia na emeryturę dla funkcjonariuszy przyjętych do służby w okresie po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r.

"CZAD I OGIEŃ. OBUDŹ CZUJNOŚĆ" - WOJEWÓDZKI FINAŁ KAMPANII EDUKACYJNO-INFORMACYJNEJ - 13.10.2018R. MANUFAKTURA ŁÓDŹ 
 • plakat_Obszar roboczy 1
 • plakat-03333
List Joachima Brudzińskiego - Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do strażaków 
 • List Ministra Joachima Brudzińskiego do funkcjonariuszy
Powierzenie obowiązków Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Rawie Mazowieckiej 

Dnia 31 lipca br. Łódzki Komendant Wojewódzki PSP w Łodzi st. bryg. Jarosław Wlazłowski powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Rawie Mazowieckiej bryg. mgr. inż. Krzysztofowi Kowalskiemu.

 • 1_
 • 2
XII Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę i ich Rodzin 

Tradycją jest już, że każdego roku, w sierpniu, strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych wraz ze swoimi rodzinami podążają pielgrzymim szlakiem na Jasną Górę by zaczerpnąć siły, mądrości, nadziei ale przede wszystkim miłości do Boga, Ojczyzny i człowieka.

Pielgrzymka rozpoczyna się 5 sierpnia błogosławieństwem biskupa w Bazylice Katedralnej Świętego Floriana w Warszawie, następnie autokarem przejeżdżamy do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej
w parafii Narodzenia Pańskiego.

Po uroczystej Eucharystii sprawowanej o godzinie 7:00 wyruszamy na pielgrzymi szlak.

Pielgrzymujemy, jako niezależna grupa razem z Praską Pielgrzymką Rodzin Totus Tuus Diecezji Warszawsko-Praskiej, pokonując każdego dnia ponad 30 kilometrów.

Na Jasną Górę wejdziemy 14 sierpnia około południa, tak jak większość pielgrzymek, dzień przed Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania, nawet na krótkich odcinkach oraz na uroczyste wejście na Jasną Górę.

 

Chęć uczestniczenia w tym pieszym pielgrzymowaniu można zgłosić na jeden z adresów:

 • Dyrektor  pielgrzymki strażaków  -  ks. Paweł Samborski tel. 882 998 456
 • Kwatermistrz pielgrzymki - st. kpt. w st. spocz. Elżbieta Bulikowska  tel. 502 404 665

    e-mail: ebulikowska@gmail.com

 • Przewodnik trasy - Filip Bulikowski  tel. 509 718 083

    e-mail: admin@pielgrzymka-strazacka.com

Facebook: https://www.facebook.com/1xionc1

Pozdrawiamy  i do zobaczenia na szlaku!

 

Kwatermistrz Pielgrzymki                                  Dyrektor  Pielgrzymki       Kapelan Krajowy Strażaków

st. kpt. w st. spocz. Elżbieta BULIKOWSKA    ks. Paweł SAMBORSKI   ks. st. bryg. dr Jan  KRYNICKI

 • Pielgrzymka
Lista gen. bryg. Leszka Suskiego - Komendanta Głównego PSP z okazji Dnia Strażaka 
 • dzień strażaka kom.Suski.
List Joachima Brudzińskiego - Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Dnia Strażaka 
 • J. Brudziński_ Dzień Strażaka
List Jarosława Zielińskiego - Sekretarza Stanu MSWiA z okazji Dnia Strażaka 
 • Zieliński Życzenia na Dzień Strażaka pdf
Powołanie Komendanta Powiatowego PSP w Rawie Mazowieckiej 

Decyzją Personalną WK.1111.48.2018 z dnia 30 marca 2018 r. Łódzki Komendant Wojewódzki PSP z dniem                    1 kwietnia 2018 r. powołał bryg. mgr. inż. Marcina Szymańskiego na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej.

"spokKREWnieni służbą" 

Pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na terenie województwa łódzkiego w miesiącu marcu zostaną przeprowadzone zbiórki krwi w ramach akcji „spoKREWnieni służbą”.

Na terenie powiatu rawskiego akcja taka została zorganizowana Wspólnie z Oddziałem Rejonowym PCK w Rawie Mazowieckiej w dniu 28 lutego 2018 roku w godzinach 9.00-12.00 w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej, Plac Wolności 1.

Celem akcji było oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym.

Akcja cieszyła się szerokim zainteresowaniem, zgłosiło się 51 osób. Niestety część ze względów zdrowotnych nie mogła oddać krwi. W sumie pobrano 17,1 krwi od 38 osób. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do zorganizowania akcji, obsłudze medycznej, a przede wszystkim dawcom bezcennego daru jakim jest krew.

Informujemy że w ramach akcji "spoKREWnieni służbą" będzie można oddać krew w dniach 7 i 21 marca br. w Pasażu Schillera w Łodzi w godzinach 10-13.

Serdecznie zapraszamy na kolejne edycje.

KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POWIATU RAWSKIEGO POD HASŁEM: "CZAD I OGIEŃ. OBUDŹ CZUJNOŚĆ" 
Wyniki konkursu plastycznego "Czad i ogień. Obudź czujność" 

Konkurs plastyczny pod hasłem "Czad i ogień. Obudź czujność" cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Z dziewięciu szkół powiatu rawskiego wpłynęło łącznie 250 prac: w tym 148 w pierwszej grupie wiekowej oraz 102 w drugiej grupie wiekowej.

W dniu 15 listopada 2017 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej zebrała się Komisja Konkursowa w składzie:

Przewodniczący - bryg. Marcin Szymański

Sekretarz - mł. bryg. Mirosława Wójcik

Członek - Teresa Głuszcz - instruktor plastyk MDK Rawa Mazowiecka

Po dwóch godzinach intensywnej dyskusji komisja postanowiła nie przyznawać kolejności miejsc, a najlepsze prace nagrodzić równorzędnymi wyróżnieniami. Z uwagi na wysoki poziom komisja postanowiła zwiększyć początkową pulę nagród i przyznać łącznie 13 wyróżnień w dwóch grupach wiekowych.

Osoby wyróżnione w poszczególnych kategoriach wiekowych:

I grupa - uczniowie w wieku 6 - 10 lat

Marcel Lemański 10 lat - Szkoła Podstawowa nr 1 w Rawie Mazowieckiej;

Agata Lewandowska 6 lat - Szkoła Podstawowa nr 2 w Rawie Mazowieckiej;

Patrycja Iwańska 10 lat - Szkoła Podstawowa nr 4 w Rawie Mazowieckiej;

Igor Mucha 7 lat - Szkoła Podstawowa w Cielądzu;

Kacper Wołowicz 10 lat - Szkoła Podstawowa w Pukininie;

Michał Pawełek 8 lat - Szkoła Podstawowa w Trębaczewie

II grupa - uczniowie w wieku 11 - 16 lat

Maria Nowak 13 lat - Szkoła Podstawowa nr 1 w Rawie Mazowieckiej

Aleksander Piotrowski 13 lat - Szkoła Podstawowa nr 1 w Rawie Mazowieckiej

Aleksandra Machnicka 13 lat - Szkoła Podstawowa nr 2 w Rawie Mazowieckiej

Adam Miśkiewicz 12 lat - Szkoła Podstawowa nr 4 w Rawie Mazowieckiej

Natalia Szewczyk 12 lat - Szkoła Podstawowa w Cielądzu

Karolina Kaczmarska 11 lat - Szkoła Podstawowa w Konopnicy

Jakub Cheba 12 lat - Szkoła Podstawowa w Regnowie

Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród (dualne czujki tlenku węgla i dymu) dla laureatów konkursu odbyło się 27 listopada 2017 roku o godz. 10:00 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej ul. Przemysłowa 2a.

Serdecznie dziękujemy za tak liczny udział w konkursie.

Galeria z obrad komisji oraz prace laureatów 
Galeria z wręczenia nagród dla laureatów konkursu plastycznego 
X POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE JEDNOSTEK OSP POWIATU RAWSKIEGO I AKCJA INFORMACYJNO-EDUKACYJNA "CZAD I OGIEŃ. OBUDŹ CZUJNOŚĆ"- BIAŁA RAWSKA 24.09.2017 

WYNIKI X POWIATOWYCH ZAWODÓW SPORTOWO - POŻARNICZYCH JEDNOSTEK OSP Z TERENU POWIATU RAWSKIEGO

W dniu 24.09.2015 o godz. 14.00 w miejscowości Biała Rawska 10 drużyn z terenu powiatu rawskiego rywalizowało w konkurencjach ćwiczenie bojowe oraz sztafeta pożarnicza 7x50m.

KLASYFIKACJA GENERALNA

1.                OSP CHODNÓW                  - 96,1 PKT

2.                OSP CHRZĄSZCZEW            - 102,0 PKT

3.               OSP KURZESZYN                  - 107,5 PKT

4.               OSP OSSOWICE                    - 121,1 PKT

5.               OSP BIAŁA RAWSKA             - 122,8 PKT

6.               OSP CIELĄDZ                       - 123,1 PKT

7.               OSP SADKOWICE                - 123,6 PKT

8.               OSP REGNÓW                      - 125,0 PKT

9.              OSP WOŁUCZA                    - 129,1 PKT

10.            OSP RAWA MAZOWIECKA – dyskw.

 

ĆWICZENIE BOJOWE

1.                OSP CHODNÓW                  - 34,9 PKT

2.                OSP KURZESZYN                - 38,4 PKT

3.                OSP CHRZĄSZCZEW           - 41,9 PKT

4.                OSP WOŁUCZA                   - 48,1 PKT

5.                OSP REGNÓW                     - 51,6 PKT

6.                OSP CIELĄDZ                      - 51,9 PKT

7.                OSP OSSOWICE                  - 52,9 PKT

8.                OSP BIAŁA RAWSKA           - 53,8 PKT

9.                OSP SADKOWICE                - 54,3 PKT

10.             OSP RAWA MAZOWIECKA  - dyskw.

 

SZTAFETA POŻARNICZA 7X50M Z PRZESZKODAMI

1.                OSP CHRZĄSZCZEW           - 60,1 PKT

2.                OSP CHODNÓW                 - 61,2 PKT

3.                 OSP OSSOWICE                 - 68,2 PKT

4.                OSP BIAŁA RAWSKA          - 69,0 PKT

5.                OSP KURZESZYN                - 69,1 PKT

6.                OSP SADKOWICE               - 69,3 PKT

7.                OSP CIELĄDZ                      - 71,2 PKT

8.                OSP RAWA MAZOWIECKA - 72,6 PKT

9.                OSP REGNÓW                      - 73,4 PKT

10.              OSP WOŁUCZA                    - 81,0 PKT

 

Podczas X Powiatowych Zawodów Sportowo – Pożarniczych Jednostek OSP powiatu rawskiego prowadzona był akcja informacyjno – edukacyjna „CZAD I OGIEŃ. OBUDŹ CZUJNOŚĆ” połączona z pokazem sprzętu pożarniczego. Dla dzieci zorganizowane zostały dwa stanowiska wodne z hydronetkami i tarczami na których mogli poczuć się jak strażacy pompując wodę z hydronetki i trafiając prądem wody do tarczy. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Rawie Mazowieckiej zachęcali do podniesienia własnego bezpieczeństwa poprzez zakup i montaż czujek tlenku węgla i dymu we własnych domach. Wśród zgromadzonej publiczności i zawodników rozdawali losy dzięki którym można było wziąć udział w losowaniu dualnych czujek tlenku węgla i dymu zakupionych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. 

 

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.