Intranet
Banery
Wyszukiwarka
Promobox
Banery
Nawigacja
Treść strony
STOP HCV
W dniu 25 stycznia br. odbyła się w Warszawie konferencja prasowa inaugurująca program profilaktyki zakażeń wirusem HCV "STOP! HCV" realizowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną i Polską Grupę Ekspertów HCV.
Program ten będzie prowadzony również na terenie województwa łódzkiego.
Projekt przewiduje dotarcie do określonych grup docelowych poprzez przeprowadzenie szkoleń kaskadowych dla przedstawicieli wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, którzy będą jednocześnie realizatorów i lokalnych koordynatorów działań programowych. Pilotażowy Program profilaktyki zakażeń HCV realizowany będzie w trzech modułach. Pierwszy z nich to zakłada dotarcie do wybranych szkół ponadgimnazjalnych i realizację działań wśród młodzieży. W ramach działań edukacyjnych będą odbywały się spotkania z młodzieżą, podczas których rozdawane będą ulotki informacyjne. Celem działań w ramach realizacji I modułu jest zwiększenie wiedzy i świadomości uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz ich rodziców na temat zagrożeń i profilaktyki zakażeń wirusem HCV. Oczekiwanym efektem w wyniku realizacji II modułu skierowanego do szpitali wysokospecjalistycznych jest pogłębienie wiedzy i świadomości na temat profilaktyki zakażeń HCV wśród kadry zarządzającej oraz personelu medycznego i poprawa procedur medycznych w zakresie prewencji HCV. Ponadto planowane jest przeprowadzenie testów diagnostycznych na obecność przeciwciał anty HCV i skierowanie osób zakażonych do specjalisty (algorytm postępowania) oraz wprowadzenie systemowych rozwiązań diagnostyczno-przesiewowych w szpitalach wielospecjalistycznych. Realizacja ostatniego modułu w ramach podstawowej opieki medycznej zakłada przeszkolenie minimum 10 % lekarzy POZ w całej Polsce. Badania w kierunku zakażeń HCV realizowane w ramach Programu STOP! HCV prowadzone będą w 3 miastach Polski - Warszawie, Bydgoszczy i Wrocławiu.
W Polsce rejestrację wirusowego zapalenia wątroby typu C jako odrębnej jednostki chorobowej rozpoczęto w roku 1997, notując rocznie od około 800 do 3 tysięcy przypadków. W latach 1997-2005 średnia zapadalność krajowa wynosiła około 5/100 tysięcy mieszkańców, przy współczynnikach wojewódzkich od 1 do 13 na 100 tysięcy. Pogłębiona analiza sytuacji epidemiologicznej przeprowadzona w roku 2005 w pięciu wybranych województwach wykazała, że oficjalnie zgłoszone przypadki stanowią w przybliżeniu jedynie 30-40 proc.rzeczywistych zachorowań. Ta statystyka koreluje z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, która szacuje, że zakażeni HCV stanowią 1,5 proc. ludności Polski, to jest ok. 750 tysięcy osób. Obecnie w przeciwieństwie do HBV brak jest skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi HCV, natomiast wczesne wykrycie i leczenie zakażenia u ok. 70% pacjentów likwiduje zagrożenia wynikające z infekcji HCV.
Polecamy również odwiedzenie stron internetowych: www.stophcv.pl i www.pgehcv.pl