Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej

Data i imieniny

Dziś jest: piątek, 22 stycznia 2021
Imieniny: Wincentego, Anastazji

Ułatwienia dostępu

Odnośniki

Intranet - Logowanie
:
:

Banery

  • Szczepienie przeciwko COVID-19
  • Elektroniczna Skrzynka Podawcza
  • Termomodernizacja Kompleksu Budynków Szpitala Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej
  • Unia Europejska - informacje o projektach realizowanych przy współudziale środków unijnych
  • Program Operacyjny Kapitał Ludzki
  • Geoportal
  • Regionalny System Ostrzegania

Promobox

Banery

  • Informacje w związku z koronawirusem

Nawigacja

Treść strony

  • -

STOP HCV

 

W dniu 25 stycznia br. odbyła się w Warszawie konferencja prasowa inaugurująca program profilaktyki zakażeń wirusem HCV "STOP! HCV" realizowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną i Polską Grupę Ekspertów HCV.

Program ten będzie prowadzony również na terenie województwa łódzkiego.

Projekt przewiduje dotarcie do określonych grup docelowych poprzez przeprowadzenie szkoleń kaskadowych dla przedstawicieli wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, którzy będą jednocześnie realizatorów i lokalnych koordynatorów działań programowych. Pilotażowy Program profilaktyki zakażeń HCV realizowany będzie w trzech modułach. Pierwszy z nich to zakłada dotarcie do wybranych szkół ponadgimnazjalnych i realizację działań wśród młodzieży. W ramach działań edukacyjnych będą odbywały się spotkania z młodzieżą, podczas których rozdawane będą ulotki informacyjne. Celem działań w ramach realizacji I modułu jest zwiększenie wiedzy i świadomości uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz ich rodziców na temat zagrożeń i profilaktyki zakażeń wirusem HCV. Oczekiwanym efektem w wyniku realizacji II modułu skierowanego do szpitali wysokospecjalistycznych jest pogłębienie wiedzy i świadomości na temat profilaktyki zakażeń HCV wśród kadry zarządzającej oraz personelu medycznego i poprawa procedur medycznych w zakresie prewencji HCV. Ponadto planowane jest przeprowadzenie testów diagnostycznych na obecność przeciwciał anty HCV i skierowanie osób zakażonych do specjalisty (algorytm postępowania) oraz wprowadzenie systemowych rozwiązań diagnostyczno-przesiewowych w szpitalach wielospecjalistycznych. Realizacja ostatniego modułu w ramach podstawowej opieki medycznej zakłada przeszkolenie minimum 10 % lekarzy POZ w całej Polsce. Badania w kierunku zakażeń HCV realizowane w ramach Programu STOP! HCV prowadzone będą w 3 miastach Polski - Warszawie, Bydgoszczy i Wrocławiu.

W Polsce rejestrację wirusowego zapalenia wątroby typu C jako odrębnej jednostki chorobowej rozpoczęto w roku 1997, notując rocznie od około 800 do 3 tysięcy przypadków. W latach 1997-2005 średnia zapadalność krajowa wynosiła około 5/100 tysięcy mieszkańców, przy współczynnikach wojewódzkich od 1 do 13 na 100 tysięcy. Pogłębiona analiza sytuacji epidemiologicznej przeprowadzona w roku 2005 w pięciu wybranych województwach wykazała, że oficjalnie zgłoszone przypadki stanowią w przybliżeniu jedynie 30-40 proc.rzeczywistych zachorowań. Ta statystyka koreluje z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, która szacuje, że zakażeni HCV stanowią 1,5 proc. ludności Polski, to jest ok. 750 tysięcy osób. Obecnie w przeciwieństwie do HBV brak jest skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi HCV, natomiast wczesne wykrycie i leczenie zakażenia u ok. 70% pacjentów likwiduje zagrożenia wynikające z infekcji HCV.Polecamy również odwiedzenie stron internetowych: www.stophcv.pl i www.pgehcv.pl

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.